23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Non-Fungible Tokens (NFT): Sprievodca pre začiatočníkov

Non-Fungible Tokens (NFT): Sprievodca pre začiatočníkov

Kryptomeny, utility tokens, security tokens, privacy tokens… digital assets … digitálne aktíva a ich klasifikácie sa množia a vyvíjajú popri kryptografickej a blockchainovej technológii.

Non-fungible tokens/Nezameniteľné alebo nezastúpiteľné tokeny (NFT) sú ďalším príkladom rýchlej zmeny v priemysle. V tejto príručke skúmame, čo sú zač, ako fungujú a ako sa používajú.

Čo sú NFT?

NFT token je jednotka údajov v digitálnej knihe s názvom blockchain, kde každý NFT môže predstavovať jedinečnú digitálnu položku, a teda nie sú zameniteľné.

Nezastupiteľné tokeny sú blockchainové aktíva, ktoré sú navrhnuté tak, aby neboli rovnocenné. Príkladom nezmeniteľného tokenu je lístok do kina. Lístok na film nie je lístkom na hocijaký film. Je to lístok pre konkrétny film a v určený čas. 

Fungovateľné položky je možné nahradiť alebo vymeniť za podobné položky. Meny fiatu (t. j. americký dolár) sú zameniteľné, pretože jedno-dolárovú bankovku je možné zameniť za ktorúkoľvek inú jedno-dolárovú bankovku. 

Kryptomeny (t. j. Bitcoin, Ethereum) sú zameniteľné, pretože jeden BTC je možné vymeniť za akýkoľvek iný.

Zberateľské predmety CryptoKitties boli jednými z prvých NFT. Každé digitálne mačiatko založené na blockchaine je jedinečné. Ak niekomu pošlete mačiatko CryptoKitty a dostanete CryptoKitty od niekoho iného, ​​to, ktoré dostanete, bude úplne odlišné od mačiatka CryptoKitty, ktoré ste poslali. Podstatou hry je zbieranie rôznych digitálnych mačiatok.

CryptoKitties boli pôvodne spustené ako tokeny ERC-721 na blockchaine Ethereum. Odvtedy však prešli na vlastný blockchain Flow, aby k nim mali používatelia ľahší prístup.

Čím sú NFT také výnimočné?

Nezastupiteľné tokeny majú jedinečné atribúty. Môžu byť použité na preukázanie vlastníctva digitálnych predmetov, od herných skinov, až po vlastníctvo fyzického majetku.

Ako nakupovať NFT?

NFT sa neobchodujú na štandardných krypto-burzách. Namiesto toho sa kupujú alebo predávajú na digitálnych trhoch, ako sú Rarible, OpenSea a Enjin Marketplace alebo Decentraland’s LAND marketplace.

Kto víri vody v priestore NFT?

Terra Virtua – Hlavným rozvíjajúcim sa trhom pre NFT je vytváranie digitálnych zberateľských predmetov.

V septembri tohto roku spoločnosť vydala sériu licencovaných NFT inšpirovaných filmovou trilógiou Godfather.

SuperRare – Zatiaľ čo Terra Virtua vytvára NFT, ktoré sú inšpirované veľkými značkami a Hollywoodom, ďalšie trhy NFT sa zaoberajú umením.

SuperRare je jedným z popredných hráčov v rozvíjajúcom sa digitálnom umeleckom priestore s NFT. Ako už z jeho názvu vyplýva, SuperRare sa zameriava na poskytovanie trhu so vzácnymi a hodnotnými kusmi digitálneho umenia. 

Na SuperRare je práca umelcov autentifikovaná na blockchaine Ethereum. Podľa webovej stránky SuperRare zatiaľ používatelia zhromaždili viac ako 11 000 umeleckých diel.

V októbri 2020 spoločnosť SuperRare uviedla na svojej platforme tržby za umelecké diela vo výške 4 milióny $.

Decentraland – NFT čoraz viac zvyšuje svoju prítomnosť aj v hernom priestore. 

Decentraland je prvý plne decentralizovaný herný svet na svete, založený na tokene ERC-20 MANA. Používatelia môžu minúť MANA na nákup tovaru, služieb a 10x10m pozemkov virtuálnej pôdy, podporených NFT LAND. 

ICO spoločnosti Decentraland pôvodne získalo pre token MANA 20,7 milióna $ a vypredalo sa do piatich minút. 

Následná aukcia LAND spôsobila, že používatelia utratili 161 miliónov MANA za nákup virtuálnych pozemkov. To je okolo 15 miliónov $ na súčasné ceny.

Decentraland podporuje okrem LAND aj množstvo rôznych NFT, vrátane Axie Infinity a stále populárnejších CryptoKitties.

Zdroj:

DECRYPT, 2021. Non-Fungible Tokens (NFT): Beginner’s Guide. [online]. [cit. 2021-03-29]. Dostupné na: https://decrypt.co/resources/non-fungible-tokens-nfts-explained-guide-learn-blockchain

FORBES, 2021. Five Things Brands Need To Know About NFTs (Non-Fungible Tokens). [online]. [cit. 2021-03-27]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/cathyhackl/2021/03/04/four-things-brands-need-to-know-about-nfts-non-fungible-tokens/?sh=793dba4c222f

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments