13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Bitcoin: Ktoré krajiny by mohli nasledovať Salvádor pri vytváraní zákonného platidla pre...

Bitcoin: Ktoré krajiny by mohli nasledovať Salvádor pri vytváraní zákonného platidla pre kryptomeny?

Zákonodarcovia v Salvádore sa v utorok zapísali do histórie, keď hlasovali za to, aby sa Bitcoin stal zákonným platidlom. El Salvádor sa tak stal prvou krajinou na svete, ktorá za týchto podmienok uznala kryptomenu.

Takýto krok je skutočne historický a bezprecedentný, ale asi to nie je celkom prekvapujúce vzhľadom na prehlbujúci sa vzťah, ktorý mnohé krajiny v Latinskej Amerike rozvíjajú s kryptomenami.

Ak odsunieme dobre naštartované obavy z decentralizovaných a neregulovaných mien, ako je Bitcoin, prinajmenšom v Latinskej Amerike sa ich chopia tí, ktorí čelia krutej chudobe.

Od Rio Grande v Mexiku až po vrchol Patagónie. Kryptomeny sa stali záchranným lanom pre milióny ľudí.

Zdá sa, že je čoraz pravdepodobnejšie, že Paraguaj bude čoskoro nasledovať príklad Salvádoru alebo prinajmenšom zavedie priaznivé zákony týkajúce sa kryptomien.

Zatiaľ čo sa konkrétne detaily projektu ešte len objavia, špekuluje sa, že budú zahŕňať Bitcoin aj Paypal. Očakáva sa tiež, že kongresman Rejala predloží pred národným parlamentom návrh zákona, ktorý by uľahčil ťažbu kryptomien a prilákal krypto-podniky, ktoré sa chcú usadiť v krajine.

Aj v Paname sa zákonodarcovia mobilizujú. Dôvodom je predloženie plánov nových zákonov vhodných pre kryptomeny.

V pondelok poslanec Gabriel Silva v Národnom zhromaždení krajiny preposlal jeden z Bukeleho tweetov. Zároveň oznámil, že plánuje pripraviť návrh, ktorý predloží svojim parlamentným kolegom.

„Panama nemôže zostať pozadu. Ak chceme byť skutočným technologickým a podnikateľským centrom, musíme podporovať kryptomeny,” uviedol.

Čo ale konkrétne robí krajiny Strednej a Južnej Ameriky tak úrodnou pôdou pre tento krypto-boom?

Inflácia, hyperinflácia a deflácia

Rovnako ako v mnohých krajinách rozvojového sveta, aj Latinskú Ameriku zasahujú politické a hospodárske krízy či iné ochromujúce ťažkosti.

Tvárou v tvár rastúcej inflácii a absencii tradičných bankových služieb sa pre veľkú časť populácie stali Bitcoin a ďalšie kryptomeny súčasťou spôsobu života.

„V latinskoamerických krajinách, kde máte túto kombináciu cyklov inflácie alebo hyperinflácie, tiež deflácie, a potom máte veľmi vysoké trenie finančných transakcií či vysoké percento ľudí, ktorí nemajú bankový účet, majú kryptomeny úplný zmysel,”  uviedol Fred Thiel, generálny riaditeľ spoločnosti Marathon Digital Holdings so sídlom v USA.

„Všetko, čo potrebujete, je mať telefón. V týchto krajinách ich väčšina ľudí má,” dodal.

V Salvádore asi 70 % obyvateľstva nevyužíva alebo nemá prístup k bankovým službám. Nie je to iba Latinská Amerika, kde vlastníctvo telefónu predčí majiteľov bankových účtov.

„To isté vidíte aj v Afrike či v Indii. Indonézia, obrovská krajina, má viac ako 250 miliónov obyvateľov. Napriek tomu až 70 % z nich nemá bankové účty, ale všetci majú telefóny,” skonštatoval Thiel.

„Takže to sú oblasti, kde vidíte veľké príležitosti pre digitálne meny.”

Každá krajina je samozrejme iná a čelí svojim vlastným problémom. V Salvádore bolo oficiálne prijatie Bitcoinu ako zákonného platidla popri americkom dolári zdravým rozumom pri odstraňovaní hraníc jednej z jeho hlavných ekonomických hybných síl: prevody peňazí zo zahraničia.

Remitencie, prevody hotovosti alebo tovaru uskutočnené v tomto prípade migrujúcimi pracovníkmi, tvoria takmer 20 % HDP Salvádoru s približne 4,9 miliardami eur. Túto sumu obyvatelia Salvádoru žijúci v zahraničí každý rok posielajú späť do krajiny.

Mnoho z popredných priemyselných krajín sa začína zaoberať vyhliadkami na spustenie svojich vlastných digitálnych mien vrátane Číny, USA a Veľkej Británie.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Bitcoin: Which countries could follow El Salvador in making cryptocurrency legal tender? [online]. [cit. 2021-06-14]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/06/12/bitcoin-is-el-salvador-the-first-domino-to-fall-as-latin-america-embraces-cryptocurrencies

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments