23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Bitcoin: Bývalý šéf CIA vyvracia mýty Yellen a Lagarde o jeho nelegálnom...

Bitcoin: Bývalý šéf CIA vyvracia mýty Yellen a Lagarde o jeho nelegálnom využívaní

Pred niekoľkými dňami obletela svet správa o nelegálnom využívaní digitálneho zlata. Podľa americkej ministerky financií, Janet Yellen, a prezidentky Európskej centrálnej banky (ECB), Christine Lagarde, je Bitcoin využívaný na nelegálnu činnosť. V najnovšej správe sú citované aj slová bývalého vysoko postaveného zamestnanca CIA (Ústredná spravodajská služba USA). Tie však toto tvrdenie do značnej miery vyvracajú.

Silný úder

Tvrdé slová proti Yellen a Lagarde, ale aj ďalším politikom hovoriacim, že BTC sa využíva najmä na terorizmus, predaj drog či pranie špinavých peňazí, adresoval bývalý úradujúci riaditeľ CIA, Michael Morell. Ten pracoval pre CIA 33 rokov. V správe, ktorú vypracovali Josh Kirshner a Thomas Schoemnberger pre potreby novovznikajúcej krypto- lobistickej skupiny Crypto Council for Innovation (Rada pre kryptomeny a inovácie), uvádza Morell svoju argumentáciu. Tvrdí, že blockchain je pseudo-anonymná sieť. To umožňuje používanie forenzných nástrojov pre odhaľovanie kriminálnych aktivít.

Konštatoval: „Technológia blockchain je silný, ale nedostatočne využívaný forenzný nástroj vlád na identifikáciu nezákonnej činnosti a na stíhanie zločincov. Zjednodušene povedané, blockchainová  analýza je vysoko efektívny nástroj na boj proti kriminalite a na zhromažďovanie spravodajských informácii.”

Z toho vyplýva, že sledovanie nelegálnych transakcií za použitia Bitcoinu je oveľa jednoduchšie ako sledovanie nelegálnych tokov peňazí za pomoci tradičných finančných prostriedkov. Či už prostredníctvom banky alebo hotovosti.

Ako je na tom Čína?

Michael Morell pre magazín Forbes takisto poznamenal, že americká vláda by sa mala skôr sústrediť na kroky Číny. Práve Čína zastáva progresívnejší názor pri používaní Bitcoinu a blokchain technológie.

Dodal: „Musíme sa uistiť, že nesprávne tvrdenia o nezákonnom používaní Bitcoinu nás nedržia späť od podpory technologických zmien, ktoré nám umožnia držať krok s Čínou.”

Okrem toho uviedol, že ľudia ako Yellen a Lagarde by mali podľa neho disponovať najlepšími informáciami. Napriek tomu to vyzerá, že to nie je tak. Viaceré štúdie tiež uvádzajú nízku mieru nelegálnej činnosti, ktorá spočíva v menej než 1 % všetkých transakcií.

V závere preto bývalý šéf CIA skonštatoval: „Vyzerá to tak, že v skutočnosti má nelegálna aktivita v ekosystéme Bitcoinu nižšiu, než nelegálna aktivita v tradičnom bankovom systéme.”

Percento využívania Bitocinu na nelegálnu činnosť v priebehu rokov podľa analýzy Chainanalysis. Zdroj: decrypt.co

Zdroj:

KRYPTONOVINKY, 2021. Bývalý šéf CIA vyvracia mýty Yellenovej a Lagardeovej o nelegálnom využívaní Bitcoinu. [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné na: https://www.kryptonovinky.sk/byvaly-sef-cia-vyvracia-myty-yellenovej-a-lagardeovej-o-nelegalnom-vyuzivani-bitcoinu/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments