21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Komodity Biopalivo z použitého oleja či živočíšnych tukov: Vitajte v budúcnosti

Biopalivo z použitého oleja či živočíšnych tukov: Vitajte v budúcnosti

Maďarská petrochemická spoločnosť MOL začala s výrobou biopalív v rafinérii Duna nachádzajúcej sa v blízkosti Budapešti. Súčasťou tejto spoločnosti je aj bratislavská rafinéria Slovnaft.

Maďarská petrochemická spoločnosť MOL pritiahla tento týždeň pozornosť mnohých ľudí zaujímavým spôsobom výroby palív. Okrem rastlinných olejov má nová prevádzka spracovávať aj použité kuchynské oleje či živočíšne tuky. O tejto skutočnosti informoval v utorok špecialista internej a externej komunikácie firmy Slovnaft, Ladislav Procházka. Firma MOL by podľa nedávno aktualizovanej stratégie rozvoja mala do konca roka 2030 vyrábať viac ako 100 000 ton biopalív.

O použití tejto technológie informoval podľa agentúry TASR aj viceprezident skupiny MOL, Gabriel Szabó: „Skupina MOL doteraz nakupovala viac ako 500.000 ton biopalív (bioetanol a biodiesel), ktoré využívala ako biozložku na primiešavanie do benzínov a nafty. Vďaka tejto investícii sme v skupine MOL začali prvýkrát sami vyrábať obnoviteľnú naftu a stali sme sa výrobcami biopalív.”

Ako to funguje?

Počas výroby motorovej nafty sa biologická surovina spracováva spolu s fosílnym materiálom. Na tento účel je možné aj použitie rastlinných olejov či použitých kuchynských olejov a živočíšnych tukov. Výsledkom je produkt, ktorý je v porovnaní s naftou produkovanou na báze ropy čiastočne obnoviteľný, pričom nedochádza k žiadnym kvalitatívnym zmenám.

Výhodou tohto procesu je najmä to, že zatiaľ čo je v súlade s normou pre naftu možné komponenty bionafty miešať v maximálnom objeme sedem objemových percent, v tomto prípade je možné zvýšiť podiel biozložky na ešte vyššiu úroveň.

Záver

Spoločnosť MOL aktualizovala pred nedávnom stratégiu rozvoja svojej firmy. Z nej vyplýva, že spoločnosť chce zohrávať kľúčovú rolu pri formovaní nízkouhlíkového obehového hospodárstva s investíciami do nových podnikateľských oblastí. Medzi ne patria najmä: integrácia a využitie odpadu, recyklácia, zachytávanie, využitie a ukladanie uhlíka, moderné biopalivá a procesy súvisiace s vodíkom. Plán na nasledujúcich 5 rokov zahŕňa použitie miliardy amerických dolárov (839 miliónov eur) na nové nízkouhlíkové a udržateľné projekty. To má zabezpečiť, aby sa spoločnosť stala hlavným hráčom v obehovom hospodárstve v strednej a východnej Európe a priblížila sa tak do roku 2050 k cieľu čistých nulových emisií oxidu uhličitého (CO2).

Zdroj:

ZOZNAM.sk, 2021. Skupina MOL začala vyrábať biopalivá aj z použitého oleja či živočíšnych tukov. [online]. [cit. 2021-03-16]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/210012/Skupina-MOL-zacala-vyrabat-biopaliva-aj-z-pouziteho-oleja-ci-zivocisnych-tukov

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments