-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Bank of England: Obavy z nárastu inflácie pri zotavovaní sa ekonomiky z...

Bank of England: Obavy z nárastu inflácie pri zotavovaní sa ekonomiky z pandémie odmieta

Inflácia spotrebiteľských cien v roku 2021 dosiahla v máji dvojročné maximum 2,1 %, čím prekročila 2 % cieľ banky.

Výbor pre menovú politiku (MPC) vo svojom poslednom vyhlásení uviedol predpoklad o tom, že inflácia „na prechodnú dobu” stúpne nad 3 %.

MPC hlasoval 9: 0 za udržanie stabilných úrokových sadzieb na historickom minime 0,1 %.

Sadzby sa nezmenili od marca minulého roka, keď sa znížili. Dôvodom bolo pomôcť zvládnuť ekonomický šok z Covid-19.

„Merania inflačných očakávaní na finančných trhoch naznačujú očakávanie, že krátkodobá silná inflácia bude prechodná,” uviedla banka.

„Vysoká inflácia je prechodná a zatiaľ neovplyvnila potrebu neustáleho stimulovania ekonomiky,” to je úsudok kľúčového výboru pre stanovovanie úrokových sadzieb Bank of England.

Oživenie na celom svete bolo silnejšie, ako sa očakávalo. Vyhliadky Spojeného kráľovstva na rast v tomto roku sa zlepšili. Ceny nehnuteľností sú v tomto roku výrazne vyššie.

Banka uviedla, že teraz očakáva oživenie britskej ekonomiky rýchlejšie, ako predtým. Informovala, že v júni očakáva produkciu asi 2,5 % pod úrovňou pred Covidom.

„Produkcia v mnohých odvetviach sa v súčasnosti pohybuje okolo úrovne pred Covidom, aj keď v ostatných zostáva podstatne nižšia. Trh s bývaním zostáva silný a ukazovatele dôvery spotrebiteľov sa zvýšili,” uvádza sa v správe.

MPC uviedol, že priame ekonomické dôsledky oneskorenia konečného zmiernenia obmedzení Covid na 19. júla budú pravdepodobne „relatívne malé” v porovnaní s dopadom predchádzajúcich etáp.

„Ústredným očakávaním výboru je, že v ekonomike dôjde k dočasnému obdobiu silného rastu HDP a cieľovej inflácie CPI, po ktorom rast a inflácia ustúpia,” dodal.

„Okolo tejto centrálnej cesty existujú obojstranné riziká. Je možné, že sa krátkodobý tlak na zvyšovanie cien ukáže byť o niečo väčší, ako sa očakávalo.”

Ak vezmeme dohromady dôkazy z opatrení na finančných trhoch a z prieskumov v domácnostiach, podnikoch a profesionálnych prognostikoch, výbor usudzuje, že inflačné očakávania Spojeného kráľovstva zostávajú dobre ukotvené.

Členovia MPC tiež hlasovali 8: 1 za pokračovanie v existujúcej schéme nákupu aktív banky, pričom udržali svoj cieľ nákupu dlhopisov na hodnote 895 miliárd GBP.

Zdroj:

BBC, 2021. Bank of England shrugs off inflation fears. [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57596298

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments