21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Až 55 % svetového plastového odpadu pochádza iba z 20 spoločností

Až 55 % svetového plastového odpadu pochádza iba z 20 spoločností

Nová štúdia ukazuje, že len 20 podnikov produkuje 55 % svetového plastového odpadu na jedno použitie.

Výskum nadácie Minderoo sledoval cestu polymérov, keď opúšťali továrne a nasledovali ich cestu, aby sa stali plastmi na jedno použitie. Potom boli vyhodené.

V súčasnosti tvoria plasty na jedno použitie väčšinu plastov, ktoré sa ročne vyhodia. V roku 2019 nadácia uviedla, že v tom istom roku bolo vyhodených viac ako 130 miliónov metrických ton. Väčšina z nich bola spálená, uložená na skládke alebo v najhoršom prípade vyhodená do životného prostredia.

Plasty na jedno použitie často končia v našich oceánoch. Tvoria väčšinu viditeľného znečistenia, ktoré môžete vidieť vyplavené na miestnej pláži.

Správa zistila, že na popredných priečkach vo výrobe plastového odpadu sú spoločnosti ako plynárenská spoločnosť ExxonMobil, výrobca chemikálií Dow či ropná a chemická spoločnosť Sinopec. Spoločne tvoria tieto tri spoločnosti 16 % globálneho plastového odpadu na jedno použitie.

Spoločnosť ExxonMobil, najväčší producent plastov na jedno použitie a znečisťujúcich látok na svete, prispela k problému so znečisťujúcimi látkami 5,9 miliónmi ton plastu. Medzitým vyprodukovala Dow, najväčšia chemická spoločnosť na svete, 5,5 milióna ton plastového odpadu.

Správa tiež odhalila, že mnoho svetových bánk a investorov financuje výrobu plastov na jedno použitie nákupom akcií v materských spoločnostiach vyrábajúcich polyméry. 

Od roku 2011 banky ako Barclays, HSBC a Bank of America poskytli týmto materským spoločnostiam pôžičky v hodnote takmer 24,5 milióna EUR. Vďaka tomu priamo prispeli ku klimatickej kríze a boju proti plastom na jedno použitie.

Z 20 spoločností, ktoré boli považované za najhorších znečisťovateľov, majú tri z nich sídlo v Európe. Ich spoločná ekologická stopa predstavuje 4,6 milióna ton.

Odhaduje sa, že v nasledujúcich piatich rokoch bude plánované rozšírenie výroby čerstvého polyméru brániť nádejám na cirkulárnu plastovú ekonomiku a v dôsledku toho by mohlo použitie plastov na jedno použitie vzrásť až o 30 %.

Tento vývoj negatívne ovplyvní rozvojové krajiny, pretože tu končí väčšina plastov na jedno použitie.

Európski tvorcovia politiky neustále diskutujú o plastoch na jedno použitie v Európe. Zároveň vyvinuli úsilie na zníženie morského odpadu do roku 2030 tým, že zabezpečia, aby všetky plastové fľaše museli byť vyrobené z najmenej 30 % recyklovaného obsahu.

Bývalý viceprezident USA, Al Gore, a zakladateľ a predseda The Climate Reality Project hovorí:

„Sledovanie základných príčin krízy plastového odpadu nás oprávňuje pomôcť ju vyriešiť. Rovnako ako bolo zverejnenie emisií skleníkových plynov prvým krokom na vytvorenie globálnych cieľov v oblasti znižovania, je na zvrátenie tohto stupňujúceho sa problému nevyhnutné zverejnenie financovania a výroby plastov na jedno použitie.”

Zdroj:

EURONEWS, 2021. 55% of the world’s plastic waste comes from just 20 companies. [online]. [cit. 2021-05-24]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/05/19/55-of-world-s-plastic-waste-comes-from-just-20-companies

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments