23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Chia aj napriek kritike získala 61 miliónov dolárov na ekologické krypto

Chia aj napriek kritike získala 61 miliónov dolárov na ekologické krypto

Chia Network vyzbierala 61 miliónov dolárov na financovanie jej ekologickej krypto-siete od popredných technologických investorov vrátane Andreesena Horowitza a Navala Ravikanta.

Podľa anonymného zdroja citovaného stránkou Bloomberg bola decentralizovaná platforma inteligentných kontraktov v rámci financovania ohodnotená na zhruba 500 miliónov dolárov. Finančný cyklus podporil aj generálny riaditeľ a spoluzakladateľ AngelList, Naval Ravikant. Okrem neho tak urobili aj spoločnosti Breyer Capital a True Ventures.

Prezident a finančný riaditeľ Chia, Gene Hoffman, v rozhovore pre portál Bloomberg povedal, že firma dúfa, že sa tento rok dostane na burzu prostredníctvom prvotnej verejnej ponuky (IPO):

Startup blockchainu Chia Network získal 61 miliónov dolárov v rámci financovania zahŕňajúceho investície od popredných spoločností pre rizikový kapitál Andreessen Horowitz a Richmond Global Ventures.

„Naším cieľom vždy bolo relatívne rýchlo sa zviditeľniť, pretože to výrazne zjednoduší naše regulačné prostredie a umožní zákazníkom používať menu na zabezpečenie volatility na verejnom trhu, ktorá sa líši od ostatných mincí.”

Sieť Chia Network bola založená v roku 2017 tvorcom BitTorrentu, Bramom Cohenom. V úvodnom kole, ktoré viedli Ravikant a Andreessen Horowitz v roku 2018, vyzbierala viac ako 3,3 milióna dolárov. Spoločnosť popisuje svoj token Chia (XCH) ako „zelené peniaze za digitálny svet”.

Hlavnou hodnotou siete Chia je jej jedinečný mechanizmus zhody „Proof of Space and Time”. Cieľom tejto metódy je ponúknuť oveľa vyššiu energetickú účinnosť ako je ťažba typu Proof-of-Work, ktorá sa snaží identifikovať nevyužitý výpočtový výkon na pevných diskoch validátorov.

Za účelom vytvorenia alebo hospodárenia s XCH si používatelia nainštalujú softvér Chia. Ten na ich pevný disk zapisuje kryptografické dáta známe ako grafy. Blockchain vysiela problém pre každý nový blok približne raz za 18 sekúnd s pravdepodobnosťou výhry jednotlivca v bloku určenou dostupnosťou nevyužitých výpočtových zdrojov, ktoré sú poskytnuté hospodármi.

Napriek tomu, že firma propaguje XCH ako zelenú alternatívu k Bitcoinu a iným kryptomenám, niektorí spochybnili ekologické tvrdenia siete.

V článku z 23. mája s názvom Chia je nový spôsob plytvania prírodnými zdrojmi pre kryptomeny” David Gerard, autor Attack of the 50 Foot Blockchain, obvinil Chiu z toho, že je „náročná na spotrebu elektriny”. Zároveň vyžaduje „niekoľko vlákien CPU bežiacich nepretržite na takmer 100 %” pre hospodárenie.

Gerard zdôraznil, že proces vykresľovania firmy Chia zvyčajne využíva disk SSD. Tento disk sa môže vypáliť za menej ako šesť týždňov. Pre porovnanie, disky SSD, ktoré sa pravidelne používajú, majú obvykle životnosť viac ako desať rokov.

„Namiesto oxidu uhličitého produkuje Chia obrovské množstvo elektronického odpadu. Tým sú napr. vzácne kovy, zhromaždené do drahých počítačových komponentov ktoré, sa behom týždňov zmenili na toxickú takmer nerecyklovateľnú skládku.”

Gerrardova predpoveď, že Chia bude príčinou nárastu odpadu na skládkach s počítačovými komponentami sa začína napĺňať. Živým príkladom toho je aj magazín Fortune, ktorý už hlási nedostatok pevných diskov v celom regióne juhovýchodnej Ázie v očakávaní uvedenia XCH na trh.

„V posledných týždňoch bol zaznamenaný zvýšený dopyt po vysoko-kapacitných harddiskoch […]. Ceny [SSD] sa tiež zvýšili,” uviedol analytik z Bank of America.

„Udržateľnosť tejto trajektórie popularity Chia zostáva nejasná,” dodal.

Zdroj: 

COINTELEGRAPH, 2021. Chia raises $61M for ‘eco-friendly’ crypto despite critics. [online]. [cit. 2021-05-25]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/chia-raises-61m-for-eco-friendly-crypto-despite-critics

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments