17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Argentínčania sa uprostred inflácie a ekonomického poklesu investujú do kryptomien

Argentínčania sa uprostred inflácie a ekonomického poklesu investujú do kryptomien

 Popularita Bitcoinu a ďalších kryptomien v Argentíne prudko rastie, miestni obyvatelia hľadajú nové spôsoby kompenzácie inflácie.

„Počet používateľských účtov na investovanie do kryptomien sa v Argentíne od roku 2020 zvýšil desaťnásobne,” uviedol pre obchod Maximiliano Hinz, latinskoamerický riaditeľ krypto-burzy Binance.

Únik z inflácie

Podľa správy hodnota argentínskej suverénnej meny, peso, prakticky klesá s každým ďalším dňom. Je to z dôvodu, že inflácia za posledné tri roky dosahovala v priemere 45 %. 

HDP krajiny sa navyše v roku 2020 znížilo zhruba o 10 %, zatiaľ čo ekonomika od roku 2018 upadala do recesie.

Argentínčania historicky investovali svoje peniaze do amerických dolárov v snahe vyrovnať infláciu, ale aj táto metóda sa v poslednej dobe stala neživotaschopnou.

Okrem extrémne nízkych úrokových sadzieb v miestnych bankách vláda zaviedla pre lokálnych obyvateľov prísny nákupný limit, 200 USD mesačne.

Z tohto hľadiska sa kryptomeny stali zjavným riešením hospodárskych problémov v Argentíne. Podľa Hinza sú v súčasnosti v krajine s približne 45 miliónmi obyvateľov zaregistrované zhruba dva milióny obchodných účtov.

„Nie je náhoda, že Argentína a Venezuela, krajiny s vysokou infláciou, sú hlavnými krypto-ohniskami v Južnej Amerike,” poznamenal špecialista na digitálne aktíva, Marcos Zocaro. Zároveň dodal:

„Mám starších klientov, ktorí sa predtým báli uskutočniť fixný vklad v banke, ale kryptomenu kupujú bez obáv z rizika.”

Súčasne sa Argentínčania čoraz viac uchyľujú k kryptomenám ako platobnému prostriedku, pretože v krajine sa dá kúpiť a predať za digitálne aktíva úplne všetko, od automobilov po použité oblečenie.

Minulý týždeň miestny gigant elektronického obchodu Mercado Libre tiež oznámil, že umožní platby Bitcoinom za nehnuteľnosti v sektore, v ktorom predtým dominoval americký dolár.

Ako informovala agentúra CryptoSlate, argentínska centrálna banka začala minulý mesiac žiadať občanov, aby zverejnili svoje bitcoinové podiely.

Zdroj:

CRYPTOSLATE, 2021. Argentinians are flocking to Bitcoin (BTC) amid inflation, economic decline. [online]. [cit. 2021-05-05]. Dostupné na: https://cryptoslate.com/argentinians-flock-to-bitcoin-amid-economic-decline/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments