Ako globálna pandémia zachránila päť miliónov ustríc? Odpoveď sa dozviete v tomto článku

0
154

Farmári ustríc v USA zarábajú peniaze vyhodením svojich úlovkov späť do oceánu. Robia tak po tom, čo ich trh tvrdo zasiahla pandémia COVID-19.

V prvej polovici roka 2020 zistili farmári ustríc v americkom Novom Anglicku, že ich úlovky nie je kde predať.

„Deväťdesiat percent ustríc, ktoré sme videli, putuje do reštaurácií. A tak, keď sa reštaurácie zavreli, naši distribútori len povedali, že nemôžu vziať ani jednu, pretože ich nemajú kam posielať,“ vysvetľuje zakladateľ spoločnosti Virgin Oyster Company, Brian Gennaco.

Ich zúfalstvo ale vystriedalo šťastie. Stalo sa tak potom, čo ochranárska skupina a niekoľko federálnych agentúr vymysleli kreatívnu schému na záchranu priemyslu a 3 000 pracovných miest.

Kupujú 5 miliónov prebytočných ustríc a umiestňujú ich na vyčerpané pobrežné útesy, aby zrekonštruovali kľúčové morské biotopy.

Cieľom programu – Podpora ustricovej akvakultúry a obnovy (SOAR) je obnovenie útesov mäkkýšov na 20 miestach v Novom Anglicku, v stredoatlantickom a washingtonskom štáte USA.

Prevádzkuje ho nezisková environmentálna skupina The Nature Conservancy v spolupráci s Pew Charitable Trusts.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. How the global pandemic has saved five million oysters. [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/05/19/how-the-global-pandemic-has-saved-five-million-oysters

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here