17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Americkí zákonodarcovia podrobne skúmajú súvislosť medzi dezinformáciami a algoritmami sociálnych médií

Americkí zákonodarcovia podrobne skúmajú súvislosť medzi dezinformáciami a algoritmami sociálnych médií

Vedenie popredných svetových platforiem sociálnych médií má byť vyšetrované Kongresom USA pre svoje algoritmy, ktoré podporujú dezinformácie.

Algoritmy na stránkach YouTube, Facebook a Twitter boli navrhnuté tak, aby udržali používateľov na platformách čo najdlhšie a zodpovedajú za obsah, ktorý sa navrhuje používateľom na týchto stránkach.

Odborníci z niekoľkých organizácií, vrátane Centra pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH) tvrdili, že algoritmy prispievajú k šíreniu dezinformácií a extrémistického obsahu tým, že navrhujú nebezpečný obsah používateľom a vyhlásili poplach demokratickým zákonodarcom.

„Uskutočnili sme štúdiu zameranú na ľudí, ktorí sledujú napríklad odborníkov na wellness. Zistili sme, že algoritmus spoločnosti Instagram k nim skutočne tlačí dezinformácie o očkovaní a dezinformácie ohľadom vírusu Covid-19,” uviedol Callum Hood z CCDH pre spravodajský server Euronews pre sociálne médiá.

„Vzhľadom na to, že sme v pandémii, je to obrovský problém,” dodal.

Výkonní riaditelia politík zo služieb Twitter, YouTube a Facebook budú svedčiť pred odborníkmi a pred senátom.

Vlády na celom svete nedávno začali konať v otázkach týkajúcich sa algoritmov a strojového učenia.

A v apríli predložila EÚ návrh, ako by sa mala AI regulovať v určitom území či bloku. V rámci neho môžu spoločnostiam, ktoré porušujú tieto pravidlá, ukladať pokuty.

Štúdia CCDH zistila, že 65 % dezinformácií z vakcín, nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií, ktoré sa šíria zámerne s cieľom oklamať, na Facebooku a Twitteri možno pripísať iba 12 antivaxerom.

Spoločnosti pôsobiace na sociálnych sieťach tvrdia, že algoritmy sú kľúčom k ich obchodným modelom. Napriek tomu sa zvyšuje tlak na zákonodarcov a platformy po celom svete, aby zakročili proti dezinformáciám.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. US lawmakers scrutinise link between misinformation and social media algorithms. [online]. [cit. 2021-06-09]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/04/27/us-lawmakers-scrutinise-link-between-misinformation-and-social-media-algorithms

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments