-2.8 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Ekonomika Aljaška je prvým štátom USA, ktorý pri celonárodnom hlasovaní využíva technológiu blockchain

Aljaška je prvým štátom USA, ktorý pri celonárodnom hlasovaní využíva technológiu blockchain

Aljaška je prvým štátom v USA, ktorý plne využije technológiu blockchain na podporu svojho bezpečnostného systému hlasovania.

Senátny návrh zákona č. 39 predložený Wasillským Republikánskym Senátom (Wasilla Republican Senate) zahŕňa technológiu blockchain do hlasovania. Tá zvýši dôveru voličov vo volebný systém.

Návrh zákona navrhuje, aby mali voliči pridanú kontrolu bezpečnosti, ktorá overí ich totožnosť pomocou viacfaktorovej autentifikácie.

Podľa spoločnosti Shower sa implementácia blockchainu zameria na problém databáz, kde pomôže volebnej divízii identifikovať osoby, ktoré by mali byť odstránené z hlasovacích lístkov. 

Poznamenáva, že technológia zefektívni proces hlasovania. Táto technológia by zároveň pomohla opraviť chyby, ktoré by ľuďom bránili v hlasovaní.

Prvá verzia návrhu zákona však bola kontroverzným bodom pre ukončenie automatickej registrácie voličov prostredníctvom aplikácie na vyplatenie dividend zo stáleho fondu. 

Nový návrh zákona túto doložku zrušil.

Na politickej scéne USA dominuje hlasovanie o blockchaine

Chris Miller sa podelil s výborom pre štátne záležitosti Senátu o tom, že blockchainová technológia pri hlasovaní bola implementovaná v krajinách ako Rusko. 

V Utahu sa umožňuje niekoľkým ľuďom hlasovať prostredníctvom technológie blockchain.

Diskusia o technológii blockchain pri hlasovaní dominovala v politickom diskurze USA. Navrhovatelia tvrdia, že tento proces zefektívni hlasovanie.

Existujú však aj strany, ktoré sa domnievajú, že technológia blockchain má slabé miesta podľa nich je príliš skoro na jej implementáciu. 

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Alaska is the first US state on a course to use blockchain in voting statewide. [online]. [cit. 2021-04-16]. Dostupné na: https://finbold.com/alaska-is-the-first-us-state-on-a-course-to-use-blockchain-in-voting-statewide/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments