23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Ako ovplyvnila pandémia vírusu Covid-19 americkú ekonomiku a finančný trh?

Ako ovplyvnila pandémia vírusu Covid-19 americkú ekonomiku a finančný trh?

Rok 2020 sa bez najmenších pochýb zapíše do histórie ako rok, v ktorom sa kvôli prepuknutiu pandémie vírusu Covid-19 výrazne narušilo fungovanie nielen americkej, ale aj svetovej ekonomiky. Na základe poslednej prognózy OECD ide o najhlbšiu recesiu od druhej svetovej vojny, ktorá dosiahla úroveň 4,5%. Covid-19 zmenil všetky aspekty každodenného života vrátane vzdelávania, narušil rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a najdrastickejšie aj ekonomiku. Mnohé krajiny v súvislosti so zastavením šírenia vírusu prijali opatrenia, ktoré nariadili zatvorenie nepodstatných podnikov a v dôsledku toho došlo k prerušeniu dodávateľských reťazcov, k zmene a k následnému prepúšťaniu pracovníkov a poklesu dopytu.

V nasledujúcich častiach článku vám poskytneme prehľad vývoja americkej ekonomiky v uplynulom roku.

Šírenie vírusu Covid-19

Na začiatku prepuknutia ochorenia Covid-19 neexistovala účinná liečba, čomu zodpovedala aj pomerne strmá krivka s počtom nakazených jedincov, ktorá dosahovala najvyššie čísla najmä v New Yorku, New Jersey a ďalších severovýchodných štátoch. Objavila sa tiež snaha o pochopenie spôsobu, ako sa vírus šíril, v dôsledku čoho boli implementované náležité ochranné opatrenia (PPG, masky a iné).

Okrem iného bolo potrebné zhodnotiť, ako pandémia ovplyvní amerických pracovníkov, a ktoré odvetvia si budú vyžadovať finančnú pomoc. S odstupom času bol finančný stimul federálnej vlády a Federálneho rezervného systému vyhodnotený ako vysoko efektívny krok pri predchádzaní katastrofickejších hospodárskych výsledkov.

Ekonomika

Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) vyhlásil, že recesia sa začala vo februári, keď hrubý domáci produkt USA, teda miera produkcie tovarov a služieb, klesla v prvom štvrťroku 2020 o 5%. V druhom štvrťroku bol už zaznamenaný pokles ekonomiky o rekordných 31,4%. Keď sa podniky v dôsledku pandémie zatvorili a ľudia v rôznych priemyselných odvetviach boli prepustení, Americké ministerstvo práce (DOL) zaznamenalo takmer 6,9 milióna nezamestnaných osôb. Toto sú čísla, ktoré sa od Veľkej hospodárskej krízy nevideli.

Najhorší dopad pandémie Covid-19 pocítili malé a stredné podniky, bary, reštaurácie a osobné služby. Oproti tomu odvetvia, ktoré pri svojom podnikaní nevyžadujú fyzické umiestnenie a osobný kontakt, nezaznamenali výrazný pokles. Americká ekonomika sa takmer cez noc preorientovala na fungovanie ekonomiky typu „home office“. Stanfordský ekonóm, Nicholas Bloom, uskutočnil v priebehu roku 2020 niekoľko celonárodných prieskumov a zistil, že až 42% pracovných síl v USA pracuje z domu na plný úväzok. Je teda zrejmé, že trh práce sa navždy zmenil. Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Slack, Stewart Butterfield, uviedol: „Všetci vieme, že práca nikdy nebude rovnaká, aj keď ešte nepoznáme všetky spôsoby, ako to bude odlišné“.

Finančný trh

Začiatok roka 2020 predstavoval pre akciový trh lámanie nových rekordov. Americké akcie dosiahli svoj vrchol 12. februára, keď index Dow Jones Industrial Average (DJIA) dosiahol svoje maximum 29 551,42.

Tento stav však netrval dlho a len krátko po tom, ako bola vyhlásená národná pohotovosť v súvislosti s prepuknutím ochorenia Covid-19 investori v panike vyvolali krach na akciovom trhu. Tri najhoršie jednodňové bodové straty v histórii USA nastali v marci 2020:
16. marca: pokles o 2 997,1 bodov
12. marca: pokles o 2 352,6 bodov
9. marca: pokles o 2 103,76 bodov

Klesanie sa uzavrelo na 23 553,22, čo je pokles o 20,3% z februárového maxima. Oficiálne sa 11. marca ukončil 11-ročný býčí trh, ktorý sa začal 5. marca 2009 a americké akcie sa dostali na medvedí trh.

Index Dow Jones Industrial Average (DJIA) dosiahol 16. novembra 2020 opäť svoje maximum – 29 950,44. Tento prudký nárast bol pravdepodobne spôsobený oznámením spoločnosti Moderna o takmer 95% účinnej vakcíne proti vírusu Covid-19. Ekonómovia sa taktiež v súvislosti s predikciou vývoja americkej ekonomiky vyjadrili, že bez rozsiahlej distribúcie vakcíny by sa americká ekonomika tak skoro nedostala na pred-pandemickú úroveň.

Kľúčové body vplyvu Covid-19 na ekonomiku USA

  • Pandémia vírusu Covid-19 spôsobila najhlbšiu recesiu, keď sa ekonomika zmenšila o rekordných 31,4%.
  • Lockdown spôsobil zatvorenie 43% firiem.
  • Zo dňa na deň vznikol nový typ práce – ,,home office“. Pracovníci, ktorí si to mohli dovoliť, pracovali z domu.
  • Nezamestnanosť sa v Spojených štátoch amerických blížila k úrovni Veľkej hospodárskej krízy.
  • Federálny rezervný systém znížil úrokové sadzby, čo spôsobilo zvýšenie dopytu po bývaní.
  • Vládny stimul dosiahol celkovo viac ako 2 bilióny dolárov, čím sa deficit dostal na rekordnú úroveň.

Zdroje:

AMADEO, K., 2020. How COVID-19 Has Affected the U.S. Economy. [online]. Dostupné na: https://www.thebalance.com/how-covid-19-has-affected-the-us-economy-5092445.

BAUER, L. et al., 2020. Ten Facts about COVID-19 and the U.S. Economy.[online]. Dostupné na: https://www.brookings.edu/research/ten-facts-about-covid-19-and-the-u-s-economy/.

MARR, B., 2020. How Coronavirus Will Change The Job Market Forever. [online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2020/06/15/how-coronavirus-will-change-the-job-market-forever/?sh=70fb3c8b5b7d.

PATTON, M., 2020. The Impact Of Covid-19 On U.S. Economy And Financial Markets. [online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/mikepatton/2020/10/12/the-impact-of-covid-19-on-us-economy-and-financial-markets/?sh=47cb556c2d20.

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments