21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Komodity Technická analýza - Bude 2021 rok zlata?

Technická analýza – Bude 2021 rok zlata?

O tom, že zlato stúpa na cene niet pochýb. Tento drahý kov sa v minulom roku stal predmetom viacerých investorov. Rok 2020 bol z hľadiska vývoja ceny zlata viac ako priaznivý. Po tejto komodite investori najviac siahajú v časoch krízy, čo potvrdzuje aj fakt, že kurz zlata pozitívne ovplyvnila pandémia koronavírusu. Bude preto zlato v tomto roku prežívať svoj zlatý vek?

Pohľad do minulosti

Na to, aby sme mohli konštatovať výrazný pokles alebo nárast akejkoľvek komodity musíme hlbšie nazrieť do minulosti. V rokoch 1973 až 1980 stúpla cena zlata z približne 100 dolárov na viac ako 800 dolárov za trójsku uncu. Výrazný nárast investičného zlata môžeme tiež vidieť na nasledujúcom grafe, ktorý znázorňuje jeho markantný nárast od roku 2000. Z hľadiska dlhodobej investície do zlata bol zaujímavý rok 2011. Jeho cena sa tu vyšplhala až na historické maximum, čo predstavovalo sumu 1900 dolárov.

Vývoj ceny zlata po súčasnosť. Zdroj: uspesnynaburze.sk

Vývoj ceny zlata po súčasnosť. Zdroj: uspesnynaburze.sk

Bude sa zlatu v tomto roku dariť?

Pokiaľ chceme zistiť, či sa bude zlatu dariť aj naďalej, musíme sa bližšie pozrieť na faktory ovplyvňujúce vývoj zlata. Medzi ne určite patrí aj údaj o sezónnosti. Tá nám na grafe ukazuje rastúcu tendenciu kurzu zlata, ktorá v priemere dosahuje 4,2%. Napriek tomu, že tento údaj zachytáva vývoj v minulosti, určite si ho treba všímať, pretože sa situácia môže v budúcnosti zopakovať.

Ďalším faktorom je vplyv poklesu ceny dolára na kurz zlata. Tento vzťah je pre analýzu kľúčový, pretože zatiaľ, čo sa americký dolár oslaboval, cena zlata začala prudko stúpať. Vzhľadom na to, že sa zlato obchoduje v dolároch je toto celkom zaujímavý údaj. Nie je vylúčené, že práve toto by mohlo mať pozitívny vplyv na dopyt po zlate a teda aj na samotnú cenu zlata naďalej.

Záver

Podľa technickej analýzy môžeme povedať, že sa zlatu za minulý rok darilo, napriek tomu že bol trend na začiatku roku 2020 skôr opačný. Za predpokladu, že údaje o sezónnosti, pokles dolára a aktuálna situácia zostanú rovnaké, sa môžeme tešiť obľúbenosti tejto komodity aj v tomto roku.

MLÝNEK, J., 2021.Vývoj ceny zlata v roce 2021– dočkáme se rekordního růstu?. [online].Dostupné na: https://www.lynxbroker.cz/vzdelavani/cena-zlata/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments