27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika Ako ovplyvní americká ekonomika zvyšok sveta?

Ako ovplyvní americká ekonomika zvyšok sveta?

Keď Amerika kýchne, zvyšok sveta prechladne. Čo sa však stane, keď má horúčku? 

Po roku 2020, v ktorom HDP klesol o 3,5%, má Amerika v úmysle si v roku 2021 vychutnať silné oživenie jednoduchým návratom k bežnému priebehu očkovania. 

Ak bude prijatý zákon o pomoci s Covid-19 od prezidenta Joea Bidena, celkový stimul v tomto roku môže presiahnuť 2,5 trilióna $. To by mohlo ľahko posunúť aktuálnu ekonomickú situáciu nad úroveň, ktorú Kongresový rozpočtový úrad odhaduje ako svoju „potenciálnu” úroveň. To znamená množstvo, ktoré môže ekonomika vyprodukovať bez zvýšenia inflačného tlaku. 

Amerika však nefunguje vo vákuu. Ak dôjde k prehriatiu ekonomiky, ovplyvní to aj zvyšok sveta. V závislosti od toho, ako sa bude oživenie odohrávať, môže byť americká ekonomika pre zvyšok sveta prínosom alebo ďalším zdrojom obáv.

V otvorenej ekonomike sa niektoré z dôsledkov zmien v dopyte prenášajú do zvyšku sveta. Prudký pokles výdavkov môže napríklad súvisieť s prudkým poklesom dopytu po dovoze. 

Keďže Američania míňajú viac, časť z nich uniká do zahraničia. To môžeme spozorovať nákupom zahraničného tovaru alebo výdavkami na služby – vrátane cestovného ruchu, ktoré by sa mali začať odvíjať od zrušenia pandemických obmedzení. 

Ak kombinácia opätovného otvorenia a stimulu povzbudí amerického spotrebiteľa, účinky by sa mohli rýchlo prejaviť po celom svete.

Najväčšou neistotou ohľadom globálnych účinkov americkej ekonomiky je reakcia Fedu. Nedávna práca Kristin Forbesovej z Massachusettského technologického inštitútu naznačuje, že domáca inflácia časom reagovala na globálne faktory vrátane rozsahu hospodárskeho spomalenia v rámci globálnej ekonomiky ako celku. 

Zdá sa však, že mzdová inflácia stále reaguje prevažne na domáce podmienky. Fed by preto mohol neskôr v tomto roku spomaliť rast cien s tým, že krátkodobé cenové tlaky sa nepremietnu do trvalej inflácie, kým sa americký trh práce a svetová ekonomika úplne nezotaví. 

Fed by mal prispieť k slabšiemu doláru a ľahším finančným podmienkam na celom svete. To by prispelo k povzbudeniu Američanov na kupujúcich viac tovaru zo zahraničia.

Zdroj: 

THE ECONOMIST, 2021. What a hot American economy means for the rest of the world. [cit. 2021-02-23]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/20/what-a-hot-american-economy-means-for-the-rest-of-the-world

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments