27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Ako bude vyzerať cestovanie po pandémii?

Ako bude vyzerať cestovanie po pandémii?

Jednoduchosť cestovania nerozšírila iba cestovný ruch. Do celého sveta sa rozšírili aj spoločnosti a rovnako aj ich pracovníci. Služobná cesta udržuje nadnárodné spoločnosti a dodávateľské reťazce prepojené. Schopnosť dostať sa preč umožnila ľuďom po celom svete pracovať, učiť sa alebo jednoducho zmeniť scénu. Covid-19 ale zastavil medzinárodné cestovanie.

Podľa WTO pricestovali a odleteli lietadlom v roku 2019 takmer tri pätiny medzinárodných cestujúcich v porovnaní s iba 5% po mori a 1% vlakom. 35% cestujúcich, ktorí prekročili hranice v automobile, boli väčšinou Európania, obyvatelia najväčšieho cestovného trhu na svete využívajúci výhody malých rozmerov svojho kontinentu a dobrých ciest. Cesta na dovolenku je hlavným motívom cesty do zahraničia, ktorá predstavuje 55% ciest. Služobné cesty tvorili 11% z celkového počtu. Väčšina zo zvyšku bola navštíviť rodiny a priateľov v zahraničí. Niektorí cestujú z náboženských dôvodov (2 milióny moslimov každoročne navštevujú Mekku); a asi 15 miliónov vyhľadalo v roku 2017 lekárske ošetrenie.

Medzinárodní cestujúci zaplnili hotely, reštaurácie, požičovne automobilov a cestovné kancelárie. Ich výdavky dosiahli v roku 2019 hodnotu 1,5 milióna $. 

Podľa Svetovej obchodnej organizácie tvorilo medzinárodné cestovanie v roku 2019 6,5% globálneho vývozu. Cestovanie a cestovný ruch predstavujú viac ako 330 miliónov pracovných miest, čo je podľa Svetovej rady pre cestovný ruch jedno z desiatich svetových pracovných miest.

Covid-19 zničil priemysel, ktorý sa spolieha na slobodný pohyb ľudí. Medzinárodné cestovanie sa medzi marcom a májom 2020 takmer úplne zastavilo, pretože štyri pätiny krajín uzavreli svoje hranice.

Odhaduje sa, že cestovný ruch v roku 2020 klesol o 70 – 75%, o 1 mld. menej cestujúcich a o 1,1 mld. USD menej výdavkov.

OECD predpovedá, že cestovný ruch bude medzi „poslednými odvetviami hospodárstva, ktoré… obnovia stratený dopyt.”

Dobrou správou je, že debaty o tom, ako emisie skleníkových plynov z komerčných lietadiel znečisťujú ovzdušie, sa v roku 2020 zintenzívnili.

Predpokladá sa, že z dlhodobého hľadiska spojenie medzi rastom bohatstva a nutnosťou cestovať zostane neprerušené. Napriek všetkému môže pandémia urýchliť trendy, ktoré nakoniec uľahčia cestovanie a zároveň ho menej poškodia. Dnešný cestovný priemysel možno utrpel straty, ale nový, ktorý sa objaví, môže byť lepší ako kedykoľvek predtým.

Zdroj:

THE ECONOMIST 2021. What will travel look like after the pandemic?. [cit. 2021-02-14]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/special-report/2021/02/11/what-will-travel-look-like-after-the-pandemic

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments