27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Akciové trhy klesajú v obavách z rastúcej inflácie

Akciové trhy klesajú v obavách z rastúcej inflácie

Akciové trhy po celom svete klesli v súvislosti s obavami z rastu inflácie v USA.

V USA klesol index Dow Jones o 474 bodov a v utorok stratil 1,4 %, čo je najväčší jednodňový pokles od konca februára. Európske burzy tiež zaznamenali prudký pokles v obavách, že rastúce spotrebiteľské ceny by mohli zvýšiť úrokové sadzby.

Britský referenčný akciový index FTSE 100 sa uzavrel o 2,47 % nižšie.

„Trh sa jednoducho nemôže zbaviť obáv z inflácie, ktoré zakrývajú zotavenie z Covidu,” uviedol investičný riaditeľ AJ Bell, Russ Mold.

„Rastúce ceny komodít výrazne pôsobia na infláciu, pričom hlavným faktorom je obrovská infraštruktúra a stimulačné balíčky v USA.”

Stimulačný efekt

V marci americký prezident, Joe Biden, podpísal návrh zákona o hospodárskej úľave vo výške 1,9 trilióna USD, v rámci ktorého vláda zaslala väčšine Američanov šeky v hodnote 1 400 USD. Minulý mesiac stanovil plány na vyššie vládne výdavky na pracovné miesta, vzdelávanie a sociálnu starostlivosť.

Inflácia za 12 mesiacov do marca zasiahla 2,6 %, čím porušila cieľ Federálneho rezervného systému na úrovni 2 %. Obavy existujú aj v iných ekonomikách, ale centrálne banky zatiaľ riziká znižovali.

US inflation chart
Inflácia v USA: Index spotrebiteľských cien pre všetkých spotrebiteľov v mestách, percentuálna zmena oproti minulému roku

Vysoko technologický akciový index USA Nasdaq v utorok pri otvorení trhov pôvodne klesol o viac ako 2 %. Neskôr ale tieto straty zvrátil. Francúzsky index Cac 40 a nemecký index Dax poklesli takmer o 2 %.

Ben Yearsley, investičný riaditeľ spoločnosti Shore Financial, uviedol, že inflácia sa bude pravdepodobne vždy v priebehu nasledujúcich mesiacov zvyšovať, pretože v rovnakom období pred rokom boli ekonomiky zatvorené a ceny ropy klesli.

Investori by sa podľa neho mali znepokojovať, iba ak bude pokračovať vyššia inflácia. „Ak inflácia bude pretrvávať a budeme o nej hovoriť napríklad aj za šesť mesiacov, potom je to iný scenár a môže to viesť k vyšším úrokovým sadzbám,” uviedol.

Zdroj:

BBC, 2021. Stock markets slide on fears of rising inflation. [online]. [cit. 2021-05-12]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57070373

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments