Prijme Tesla platbu v DOGE? Môže sa to stať realitou skôr ako si myslíte

0
242

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk, položil otázku svojim takmer 55 miliónom sledovateľom na Twitteri, či by výrobca elektromobilov mal pridať Dogecoin (DOGE) ako nový spôsob platby.

V čase písania tohoto článku odpovedali na Muskovu otázku viac ako 3 milióny používateľov. Drvivá väčšina, teda 77%, pri tom uviedla, že si želá, aby spoločnosť Tesla akceptovala DOGE ako platobnú metódu. Presne 23 % používateľov uviedlo, že nechce, aby spoločnosť akceptovala túto kryptomenu.

Dogecoin bol pôvodne vytvorený ako žart ešte v roku 2013. Kryptomenová komunita je dobre známa tým, že sa venuje filantropickým projektom, ktoré zahŕňajú aj pomoc charitatívnym organizáciám. V roku 2014 sa DOGE dostal na titulky rôznych médií. Bolo to po tom, čo v hodnote viac ako 25 000 dolárov pomohol bobovému tímu z Jamajky zúčastniť sa zimných olympijských hier v Sochi. 

Za posledný rok popularita kryptomeny explodovala. Stalo sa tak potom, čo o nej začalo tweetovať niekoľko celebrít. Medzi nimi boli Elon Musk, spevák skupiny Kiss, Gene Simmons, miliardár Mark Cuban, Snoop Dogg a ďalší. Tí často tweetovali vtipy o DOGE, ktoré podporovali jeho rast.

Muskova anketa o tom, či má Tesla prijímať platby DOGE, pomohla prudkému nárastu ceny kryptomeny. Tá sa zjavne zotavila z prepadu, ktorý sa začal po tom, čo sa Musk ako hosť objavil v komediálnej skečovej šou americkej televízie Saturday Night Live. Počas svojho vystúpenia povedal, že dogecoin je „podfuk“.

V čase písania článku sa DOGE obchodoval na 0,508 USD po dosiahnutí denného maxima 0,547 USD. Cena kryptomeny neustále klesá, odkedy sa priblížila k hranici 0,80 dolára. K tomuto historickému maximu sa cena dostala pred vystúpením Elona Muska v show Saturday Night Live.

DOGE/USDT graf Zdroj: TradingView

Po obrovskom raste Dogecoinu sa objavili ďalšie kryptomeny s meme tématikou. Pozoruhodným príkladom je Shiba Inu (SHIB). Tento token založený na Ethereu zaznamenal prudký nárast cien po zalistovaní na hlavných kryptomenových burzách, aj keď burzy varovali: „Shiba Inu predstavuje vyššie ako bežné riziko.“

Spoločnosť Tesla začala prijímať platby Bitcoinom v USA v marci tohto roka. Zároveň plánuje prijímať BTC mimo USA ešte v tomto roku. Značka elektrických automobilov tiež drží Bitcoin vo svojej súvahe. Vo februári nakúpila túto kryptomenu v hodnote 1,5 miliardy dolárov a v prvom štvrťroku predala 272 miliónov dolárov od jej držiteľov, aby dokázala likviditu.

Zdroj:

CRYPTOGLOBE, 2021. $DOGE for Tesla? It Could Be Possible Sooner Than You Think. [online]. [cit. 2021-05-11]. Dostupné na: https://www.cryptoglobe.com/latest/2021/05/doge-for-tesla-elon-musk-asks-followers-if-tesla-should-accept-dogecoin-payments/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here