21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta 11 bánk testuje novú platformu založenú na blockchaine pre vnútrodenné FX swapy...

11 bánk testuje novú platformu založenú na blockchaine pre vnútrodenné FX swapy s potenciálnym uvedením do života v roku 2021

Skupina 11 bánk vrátane Deutsche Bank a NatWest testovala platformu založenú na technológii blockchain – Distributed Ledger Technology pre vnútrodenné FX swapy.

Denný objem na trhu s devízovými swapmi sa zvyčajne pohybuje okolo 3,2 bilióna USD. Obvykle ide o zdĺhavé procedúry.

Spoločnosť Finteum, ktorá stojí za touto technológiou, pracuje na platforme intradenných swapov založených na blockchaine od roku 2019. Ide o kombináciu R3 a Fnality. 

R3 podporuje rastúci komunikačný ekosystém popredných organizácií odhodlaných budovať pomocou platformy Corda. Úzko spolupracuje s týmito spoločnosťami na podpore ich úsilia pri poskytovaní transformačnej automatizácie pre obchodné procesy medzi prepravcami a na odstránenie neefektívnosti transakcií v týchto sieťach.

Spoločnosť Fnality International začala svoj život ako čistý výskumný projekt, aby lepšie pochopila, ako môže DLT zmeniť finančné trhy. Postupom času sa projekt rozrástol o konzorcium finančných inštitúcií. To malo za cieľ preskúmať, ako môžu Blockchain a Distributed Ledger Technology (DLT) využiť tokenizované hotovostné aktíva na vysporiadanie obchodov s cennými papiermi. Týmto sa snažil zmierniť mnohé výzvy FMI.

Táto iniciatíva sa stala známou ako projekt Utility Settlement Coin (USC) s hlavným cieľom, vytvorenie peer-to-peer digitálneho hotovostného majetku na vyrovnanie tokenizovaných transakcií s konečnou platnosťou.

Technológiu testovalo 11 bánk tým, že boli zapojené do simulovaných obchodných a diskusných stretnutí. Počas hodinových falošných obchodných stretnutí banky vykonali 76 vnútrodenných FX swapových transakcií na základe 66 pokynov v knihe centrálnych limitných pokynov a 69 bilaterálnych RFQ.

Banky sa podieľali na kombinovaných hodnotách súvahy 14,5 bilióna USD. Zároveň sa dohodli na konečnom pláne prechodu na túto technológiu do konca tohto roka alebo začiatku roka 2022.

Spoluzakladateľ spoločnosti Finteum, Brian Nolan, uviedol:

„Sme nadšení z ďalšej fázy vývoja. Angažovanosť a spätná väzba od bánk počas procesu boli veľmi povzbudivé. Posilňuje sa tým hodnota, ktorú môžeme ponúknuť bankám vo všetkých geografických oblastiach.”

Optimalizácia nákladov

Podľa údajov BIS predstavovalo globálne denné obchodovanie s FX v roku 2019 6,6 bilióna USD denne. Z toho bolo 3,2 bilióna USD FX swapy.

Pomocou vnútrodenných swapov môžu banky efektívne plniť dočasné potreby likvidity. Vďaka tomu vytvárajú nové toky výnosov, pretože môžu požičiavať nadbytočné prostriedky a zvyšovať medzidňové rezervy na likviditu.

Spoločnosť Finteum v podstate zavádza ďalší nástroj na riadenie vnútrodennej likvidity nad rámec rezerv a obmedzovania platieb. Prvotná spotová výmena a druhá reverzná výmena sa uskutočňujú v ten istý deň namiesto dvojdňového vyrovnania.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. 11 banks trial blockchain-based platform for intraday FX swaps with a potential of going live in 2021. [online]. [cit. 2021-06-05]. Dostupné na: https://finbold.com/11-banks-trial-blockchain-based-platform-for-intraday-fx-swaps-with-a-potential-of-going-live-in-2021/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments