17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Zotavenie Afriky z Covid-19 bude pomalé

Zotavenie Afriky z Covid-19 bude pomalé

Druhá vlna pandémie Covid-19 by mohla spôsobiť katastrofu v obchode, verejných financiách a školách. Na prvý pohľad sa zdá, že subsaharská Afrika sa vyhla najhoršiemu. 

Ken Ofori-Atta, minister financií sa obáva, že Afrika „stratí desaťročie na rekonvalescenciu ekonomiky”, ak neurobí nič, aby reagovala na ekonomický šok.

Minister financií má tak reálny dôvod na obavy. Bohatý svet očakáva rýchle zotavenie podporované vakcínami. V subsaharskej Afrike sa však škodlivé účinky pandémie budú ťahať ďalej a spôsobovať škody v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte. IMF predpovedá, že v roku 2021 pôjde o najpomalšie rastúci hlavný región. V mnohých krajinách bude trvať niekoľko rokov, kým sa HDP na osobu vráti na pôvodné hodnoty pred pandémiou Covid-19. Vlády čelia výzve pri obstarávaní obmedzených vakcín a v mnohých prípadoch sa musí vyrovnať s financovaním kríz, ktoré ohrozujú základné služby.

To všetko, rovnako ako rozsiahle zatváranie škôl, zanechá trvalé jazvy.

Africké vlády sa obávajú, že ak dôjde k reštrukturalizácii ich súkromného dlhu, ratingové agentúry ich znížia, čo im bude v budúcnosti sťažovať požičiavanie.

Fiškálne ťažkosti Afriky by mohli spôsobiť dlhodobé škody. Keď sú príjmy nízke, „prvou vecou je rozpočet na rozvoj”, hovorí Benno Ndulu, bývalý guvernér tanzánskej centrálnej banky. Viac ako polovica afrických krajín v minulom roku znížila kapitálové výdavky. Veľké starosti sú vtedy, keď sú cesty zúfalé, prístavy sú zúžené a viac ako polovica Afričanov stále nemá elektrinu.

Afrika má mladú a rýchlo rastúcu populáciu. Stredný vek bol 19,5 roka. Do roku 2035 pribudne do globálnej populácie viac ľudí v produktívnom veku, než kdekoľvek inde. Dlhé, pomalé oživenie by pre najväčšiu generáciu mladých Afričanov sťažilo hľadanie zamestnania, čo by vytváralo tlak na starnúcich ľudí.

Afrika má mladú a rýchlo rastúcu populáciu. Stredný vek bol 19,5 roka. Do roku 2035 pribudne do globálnej populácie viac ľudí v produktívnom veku, než kdekoľvek inde. Dlhé, pomalé oživenie by pre najväčšiu generáciu mladých Afričanov sťažilo hľadanie zamestnania, čo by vytváralo tlak na starnúcich ľudí. 

Vzťah medzi vzdelaním žien a veľkosťou rodiny je silný všade. Ženy bez formálneho vzdelania majú zvyčajne asi šesť detí, zatiaľ čo tie so stredoškolským vzdelaním majú zhruba dve deti. 

V stávke je teda veľa. Poškodením ich zdravia, bohatstva a vzdelania ohrozuje Covid-19 budúcnosť najväčšej africkej generácie. Pozitívom je, že zavedenie vakcín sa môže urýchliť, akonáhle bohaté krajiny zaočkujú väčšinu svojich obyvateľov. Po zotavení globálnej ekonomiky môžu ceny komodít opäť stúpať. Chuť investorov po riziku môže byť dostatočne veľká, aby umožnila africkým vládam naďalej si požičiavať.

V reakcii na vírus preukázali Afričania pozoruhodnú odolnosť. Najťažšie roky však ešte len prídu.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Africa’s recovery from covid-19 will be slow. [cit. 2021-02-15]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/middle-east-and-africa/2021/02/06/africas-recovery-from-covid-19-will-be-slow

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments