23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Technológie 2020: Dekáda spotrebiteľskej revolúcie a emancipácie údajov

2020: Dekáda spotrebiteľskej revolúcie a emancipácie údajov

Infiltrácia dát prebieha vo všetkých aspektoch nášho života – trend, ktorý sa bude len zrýchľovať, keď sa zariadenia a siete 5G stanú všadeprítomnými a vzrastie digitálna prepojenosť nášho sveta.

Ale to ste už vedeli. Či už idete na prechádzku, počúvate hudbu alebo dokonca len sledujete televíziu, prakticky každá činnosť vytvára digitálnu stopu. Údaje prešli od vzácnych zdrojov k nadbytočným zdrojom. Ak žijeme v štvrtej priemyselnej revolúcii, dáta sú palivom poháňajúcim prevrat.

Pred storočiami bola predmetným zdrojom pôda, ktorá sa považovala za samozrejmosť. Šľachta, pre ktorú bolo vlastníctvo pôdy súčasťou ich privilégií, vytvorila nerovný systém, v ktorom malo len pár šťastlivcov prístup k skutočnému hmotnému bohatstvu.

Mali pocit bezpečia, že pozície sily sú absolútne. Obchodná trieda bola z väčšej časti vďačná za to, že mala úžitok z poľnohospodárstva, a to z úžitku z pôdy.

„Veľký tresk” generovania údajov

Dnes sú tými, ktorí vo veľkej miere profitujú z hodnoty zdroja, ktorý sme príliš dlho považovali za samozrejmosť, dáta, moderná pozemská šľachta – technologickí giganti. Títo giganti: Alphabet (materská spoločnosť spoločnosti Google), Amazon, Apple, Facebook a Microsoft vyzerajú nezastaviteľne.

V roku 2020 sa štyria z piatich technologických gigantov rozrástli na trhovú kapitalizáciu za bilióny dolárov. Dohromady tieto technologické giganty predstavovali v roku 2019 príjmy takmer 900 miliárd $, čo je viac ako HDP štyroch krajín G20.

Vďaka ich príjmom by sa z Big Tech stala 18. najväčšia krajina podľa HDP, pred Saudskou Arábiou a hneď za Holandskom. Títo giganti zarobili tieto miliardy zarábaním na svojich platformách, rozširovaním užívateľských databáz a využívaním sieťových efektov.

Súčasné odhady naznačujú, že do roku 2025 bude 75% svetovej populácie interagovať s údajmi každý deň. Tento „veľký tresk” generovania údajov naznačuje, že tieto miliardy sa budú iba zvyšovať.

Nemôžeme poprieť, že úspech gigantov priniesol úžitok spotrebiteľom. Málokto si už dokáže predstaviť svet bez streamovania cez Netflix, tancov TikTok alebo doručenia Amazon v ten istý deň.

Generácie teraz vyrástli ako skutoční digitálni domorodci: od najútlejšej mladosti boli vystavení internetu, sociálnym sieťam a mobilným systémom.

Hororové príbehy z minulosti, ktoré zobrazujú budúcnosť, v ktorej by spoločnosti mohli prostredníctvom našich chladničiek vtrhnúť do súkromia našich domovov, sú dnes tvrdou realitou našej súčasnosti. Údaje zo sociálnych médií ovplyvnili voľby. Dôvera v inštitúcie sa začína lámať.

Pri pohľade na minulé revolúcie zohrala revolta obchodnej triedy a úpadok zemianskej šľachty kľúčovú úlohu pri transformácii základnej sociálnej a politickej štruktúry Anglicka a Írska.

Nový prístup k digitálnemu svetu

V roku 2021 sme dosiahli bod zlomu a spoločenské postoje k moci a veľkým technologickým spoločnostiam sa posúvajú. V ďalšej fáze informačného veku je potrebné nové zmýšľanie. 

Aby sme vytvorili novú ekonomiku, kde každý jednotlivec, spoločnosť, inštitúcia alebo vláda môžu využiť silu svojich dát, by sme mali prehodnotiť samotnú premisu toho, čo znamená pripisovať hodnotu súboru.

Predstavte si spoločnosť, kde by občania mohli profitovať z údajov ako trieda aktív rovnakým spôsobom, ako to dnes robia spoločnosti. 

Predstavte si bilióny prepojených, programovateľných súborov s pridelenými právami, inteligenciou a ochranou súkromia na úrovni súborov.

Spojením užitočnosti údajov s ich hodnotou môžu používatelia získať skutočnú kontrolu nad svojou digitálnou stopou. 

Roky 2020 budú érou spotrebiteľskej revolúcie pri vývoji demokratických digitálnych systémov. Je čas otvoriť svoju myseľ a pripraviť sa na nové možnosti.

Zdroj:

BEINCRYPTO. 2021. 2020s: The Decade of Consumer Revolution and Data Emancipation. [cit. 2021-02-15]. [online]. Dostupné na: https://beincrypto.com/the-emancipation-of-data-the-next-era-of-the-digital-age/ 

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments