25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Komodity Zlato sa nachádza 15 % pod historickým vrcholom: Nakúpiť či predať?

Zlato sa nachádza 15 % pod historickým vrcholom: Nakúpiť či predať?

Počas týchto dní prežíva zlato svoju horúčku, keď jeho ceny začínajú stúpať. Oproti jeho historickej cene 2075 USD za trojskú uncu, ktorú zlato dosiahlo v auguste 2020 sa zlato momentálne obchoduje približne so zľavou 15 %. Tieto výpredaje sú podporené najmä faktom, že na rozdiel od amerických vládnych dlhopisov nemá zlato žiadny priebežný výnos.

Oplatí sa teraz obchodovať so zlatom?

Na túto otázku existujú rôzne odpovede za, ale aj proti. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že v súčasnej dobe sa globálna ekonomika z pandémie koronavírusu zotavuje rýchlejšie, ako sa čakalo, čo hovorí proti posilňovaniu zlata. Hlavným dôvodom na to, je americký dolár, ktorý sa posilňuje. Toto pre zlato určite nie je dobrá správa.

Na druhej strane je tu však veľké ale. Tým je najmä veľké riziko inflácie, ktoré je podmienené kvantitatívnym uvoľňovaním, čo sa však zatiaľ nijako neprejavuje. Zlato je totiž chápané ako aktívum udržujúce si počas inflácie stálu hodnotu. Okrem inflácie je v hre aj nárast verejného dlhu a zvyšovanie daní v USA, čo oslabuje dolár. Tieto faktory by sa mohli negatívne prejaviť na výsledkoch trhu Wall Street, ale zároveň by nahrali zlatu do karát.

Zlato stále rastie

Keď sa pozrieme na graf zlata, všimneme si rastúci trend, ktorý od augusta minulého roka prebieha na korekcii zlata.

Magazín Forex informuje: „V rámci tejto korekcie sa dňa 8. 3. 2021 zlato dostalo k hladine 1680 USD za uncu, čo je silný support, pretože je tu súbeh niekoľkých technických faktorov.”

Zlato na týdenním grafu. Zdroj: tradingview.com
Zlato na týždennom grafe. Zdroj: tradingview.com

Môžeme tu vidieť horizontálny support a takisto aj rastúcu trendovú líniu. Navyše sa k cene priblížil aj kĺzavý priemer, ktorý dosiahol periódu 100, čo niekedy predstavuje dôležitý support. Naposledy bol tento support otestovaný 30. 03. 2021 a posledný marcový deň začala potom cena zlata rásť. Dôvodom na tento rast by mohlo byť práve vyberanie ziskov na konci štvrťroka.

Zlato vs. vládne dlhopisy

Na to, aby sme mohli určiť predikciu ceny zlata, je veľmi dôležité sledovať aj americké vládne dlhopisy. Predovšetkým súčasný vývoj sadzieb dlhodobých 10-ročných amerických dlhopisov má významný vplyv na cenu zlata.

americké dluhopisy a zlato
Inverzná korelácia medzi zlatom a sadzbou dlhopisov. Zdroj: tradingview.com

Ako je možné vidieť na grafe, panuje medzi cenou zlata a výnosmi dlhodobých amerických dlhopisov súčasná inverzná korelácia. Pre vysvetlenie to znamená, že keď výnosy dlhopisov klesajú, cena zlata naopak rastie. Funguje to aj opačne.

Čo z toho vyplýva?

Keď to všetko zhrnieme, naskytne sa nám otázka, či sa na hranici 1680 USD za uncu nachádza cenové dno zlata.

V prípade, že bude rast sadzieb amerických dlhopisov aj naďalej pokračovať, nedá sa vylúčiť, že cena zlata opäť pôjde k supportu 1 680 USD. V marci bola už táto hranica otestovaná. To zvyšuje šancu, že by pri ďalšom teste mohlo dôjsť k prerazeniu smerom nadol.

Okrem toho by táto pravdepodobnosť narástla pokiaľ by americký Fed začal zvyšovať úrokové sadzby. Potom by sa nedalo vylúčiť ani to, že by cena klesla k 1 500 USD. To by predstavovalo ďalší významný support.

Zdroj:

RŮŽIČKA, V., 2021.Zlato je 15 % pod historickým vrcholem. Je čas přikoupit, nebo se zlata zbavit? [online]. [cit. 2021-04-07]. Dostupné na: https://finex.cz/zlato-je-15-pod-historickym-vrcholem-je-cas-prikoupit-nebo-se-zlata-zbavit/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments