-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Vedúci predstavitelia 17 členských štátov EÚ obhajujú práva LGBT uprostred nového maďarského...

Vedúci predstavitelia 17 členských štátov EÚ obhajujú práva LGBT uprostred nového maďarského zákona

Skupina 17 lídrov EÚ, vrátane francúzskeho prezidenta, Emmanuela Macrona, a nemeckej kancelárky, Angely Merkelovej, podpísala spoločný list. Ten obraňuje komunitu LGBT + uprostred zúriacej kontroverzie o novom maďarskom zákone proti LGBT.

Maďarský parlament minulý týždeň prijal nový zákon predložený predsedom vlády, Viktorom Orbánom. Ten zakazuje zobrazovanie homosexuality a zmeny pohlavia v školských učebných materiáloch a televíznych programoch určených osobám mladším ako 18 rokov.

Maďarská vláda tvrdí, že zákon sa zameriava predovšetkým na pedofíliu. Napriek tomu odborníci na ľudské práva a občianska spoločnosť tvrdo odsúdili vzťah medzi LGBT komunitou a pedofilmi z dôvodu pretrvávania škodlivých stereotypov.

„Pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov, ktorý sa koná 28. júna a v súvislosti s hrozbami proti základným právam, a najmä proti zásade nediskriminácie na základe sexuálnej orientácie, vyjadrujeme našu pripútanosť k našim spoločným základným hodnotám zakotveným v článku 2 Zmluvy o Európskej únii,” uvádza sa v liste.

„Bude to deň, keď si budete pamätať, že sme rozmanité a tolerantné spoločnosti, ktoré sa zaviazali k nerušenému rozvoju osobnosti každého z našich občanov vrátane jeho sexuálnej orientácie a rodovej identity. Bude to tiež chvíľa na oslavu toho, ako sme za posledných pár rokov prešli dlhou cestou v prospech týchto zásad, ktoré sú podľa nás základom Európskej únie,” pokračuje list.

Text zverejnený niekoľko hodín pred dvojdňovým európskym samitom v Bruseli, výslovne nezmieňuje maďarské právne predpisy, aj keď jeho načasovanie a kontext objasňujú jeho zámer všetkým čitateľom.

„Musíme pokračovať v boji proti diskriminácii voči LGBTI komunite. Opätovne musíme potvrdzovať našu obranu ich základných práv. Rešpekt a tolerancia sú jadrom európskeho projektu. Sme odhodlaní v tomto úsilí pokračovať a zabezpečiť, aby budúce európske generácie vyrastali v atmosfére rovnosti a rešpektu,” uzatvárajú vodcovia.

„Žiadna diskriminácia nie je za žiadnych okolností prijateľná. Akákoľvek diskriminácia ľudí LGBTIQ + je v našich moderných spoločnostiach úplne neprijateľná,” povedal novinárom generálny tajomník OSN, António Guterres.

Prezidentka von der Leyen, ktorá je dlhoročným obhajcom práv homosexuálov už vyjadrila svoju nespokojnosť s maďarskými právnymi predpismi. Zároveň prisľúbila, že podnikne právne kroky na zabránenie ich vstupu do platnosti.

Jej vedúci pracovník poslal do Budapešti list. V ňom žiada vysvetlenie týkajúce sa niekoľkých aspektov zákona. Na jednej strane ide o základné práva, na druhej strane o voľný pohybu tovaru a služieb v audiovizuálnom mediálnom sektore. Ak sa odpoveď Budapešti nebude považovať za uspokojivú, môže sa z nej vyvinúť plnohodnotné konanie o porušení povinnosti.

„Tento maďarský zákon je hanbou,” uviedla v stredu von der Leyen.

„Využijem všetky právomoci Komisie na zabezpečenie toho, aby boli zaručené práva všetkých občanov EÚ, nech už ste kdekoľvek a žijete kdekoľvek,” dodala prezidentka.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Macron, Merkel and 15 other EU leaders defend LGBT rights amid row over new Hungarian law. [online]. [cit. 2021-06-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/24/macron-merkel-and-15-other-eu-leaders-defend-lgbt-rights-amid-row-over-new-hungarian-law

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments