27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Vaša tvár by mohla nahradiť vašu bankovú kartu

Vaša tvár by mohla nahradiť vašu bankovú kartu

Sara Stewart sa prechádza po malej mexickej reštaurácii v Los Angeles a objedná si tortu a sendvič. Aby zaplatila, jednoducho sa pozrie na svoj odraz na malej LCD obrazovke pripevnenej k pokladničnému pultu. 

Celý proces trvá menej ako päť sekúnd a je úplne bezkontaktný. Stewart navyše nemusí so sebou nosiť svoj mobilný telefón alebo bankovú kartu. Nemusí sa dokonca ani preukazovať žiadnou formou identifikácie, ba ani zadávať číslo PIN. Vitajte vo futuristickom svete platieb pomocou rozpoznávania tváre. 

Mohlo by to znieť ako z filmu sci-fi, ale tento druh transakcií sa už vo veľkých čínskych mestách deje miliónkrát denne.

Vďaka tejto technológii, ktorá sa v súčasnosti zavádza v USA a ďalších krajinách, ako sú Dánsko a Nigéria. Máme sa obávať problémov so zabezpečením údajov a ochranou súkromia?

Generálny riaditeľ spoločnosti, John Miller, hovorí: „Náš názor je taký, že platenie tvárou sa nelíši od spôsobu ako používame telefón. Je to len ďalší spôsob, ako sa identifikovať. Digitálny obrázok urobený na mieste predaja je okamžite zničený a údaje nie sú s nikým zdieľané.”

„Je to menej rušivé ako platenie mobilným telefónom, pretože telefón môže kedykoľvek sledovať vašu polohu pomocou GPS.” Dodáva, že fotografie uložené pomocou PopID sú matematické mapy jedinečných vektorov tváre. Nie sú to skutočné fotografie.

Softvér je taký pokrokový, že ho nie je možné oklamať, napríklad krádežou niečej fotografie. Táto technológia tiež dokáže spoznať rozdiel medzi identickými dvojčatami.

Autor knihy s názvom Bankovníctvo 4.0 hovorí, že presné merania a vlastnosti vašej tváre sú v skutočnosti bezpečnejšie ako heslá vašich účtov. „Platba tvárou je súčasťou rastúcej štruktúry digitálnej identity …. Oceňujem obavy o súkromie, ale realita je taká, že štruktúra digitálnej identity založená na tvári je nevyhnutná pre bezpečnosť a ochranu. Digitálne platby, transakcie a služby sú čoraz viac zakotvené v našom živote a v našom svete, a to si určite bude vyžadovať biometriu, pretože heslá jednoducho nie sú dostatočne bezpečné.”

King dodáva, že mnohí používatelia telefónov Apple sú radi, že používajú rozpoznávanie tváre na prístup k svojim telefónom a platobné systémy tvárou sú iba ich rozšírením.

Zdroj:

BBC, 2021. Why your face could be set to replace your bank card. [online]. [cit. 2021-02-28]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-55748964

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments