21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta USA by sa v budúcom roku mohla vrátiť k plnej zamestnanosti ak...

USA by sa v budúcom roku mohla vrátiť k plnej zamestnanosti ak Kongres prijme stimul 1,9 trilióna $

USA by sa mohli vrátiť k plnej zamestnanosti v roku 2022, ak bude schválený záchranný balíček Covid-19 prezidenta Joea Bidena vo výške 1,9 trilióna $, uviedla v nedeľu ministerka financií, Janet Yellen.

„Nie je absolútne žiadny dôvod, prečo by sme mali trpieť dlhým pomalým zotavovaním,” uviedla Yellen počas rozhovoru pre CNN. „Očakávame, že ak bude tento balík prijatý, dostaneme sa v budúcom roku späť do plnej zamestnanosti,” dodala.

Dlhodobá nezamestnanosť sa blíži k historickému vrcholu takmer rok od začiatku pandémie. Takmer 40% nezamestnaných pracovníkov je bez práce šesť mesiacov, informoval v piatok Úrad práce pre štatistiku práce, v súčasnosti pracuje o takmer 9 miliónov Američanov menej ako vlani vo februári. Miera nezamestnanosti klesla v januári na 6,3%.

Miera nezamestnanosti vyvolanej pandémiou zostane zvýšená aj po ďalšie roky bez väčšej federálnej podpory, uviedla Yellen s odvolaním sa na analýzu Kongresového rozpočtového úradu. Bez ďalších stimulov môže trvať do roku 2025, kým sa miera nezamestnanosti nezníži späť na 4%.

Yellen tiež uviedla, že obavy bývalého ekonomického poradcu Obamu, Larryho Summera, z Bidenovho stimulačného plánu predstavujúceho riziká pre infláciu sú malé v porovnaní s ekonomickými škodami z dôvodu neposkytnutia dostatočnej ekonomickej podpory počas pandémie. USA majú „nástroje na zvládnutie” rizika inflácie, uviedla Yellen.

Plán je prvou z dvoch hlavných výdavkových iniciatív, ktoré Biden bude predstavovať a obsahuje ustanovenia, ako sú priame platby Američanom, týždenné dávky v nezamestnanosti do septembra a financovanie vakcín a testovania. Druhý návrh zákona sa okrem iného zameria na reformu infraštruktúry, zmenu podnebia a rasovú spravodlivosť.

„Máme ľudí, ktorí trpia … absolútne bez vlastnej viny,” povedala Yellen. „Musíme ich dostať na druhú stranu a ubezpečiť sa, že to nebude mať trvalý vplyv na ich životy,” dodala.

Senátor, Patrick Toomey, z R-Pa v nedeľu vyhlásil, že ekonomika sa vrátila späť a Bidenov stimulačný plán označil za „nevhodný”, pretože Kongres prijal v decembri balík pomoci.

Zdroj:

CNBC, 2021. Yellen says U.S. could return to full employment next year if Congress passes $1.9 trillion stimulus. [cit. 2021-02-09]. [online]. Dostupné na: https://www.cnbc.com/2021/02/07/covid-stimulus-yellen-says-us-could-return-to-full-employment-next-year-if-relief-passes.html 

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments