Turecko: Líra padá na historické minimum, po prezidentovej obhajobe znižovania sadzieb vypukli protesty

0
83

Ľudia v uliciach Istanbulu vyjadrili znepokojenie nad tureckou lírou, ktorá v stredu klesla na rekordné minimá voči doláru. Bolo to deň po tom, čo turecký prezident povedal, že politici nemajú chuť zvyšovať úrokové sadzby v reakcii na pokles meny.

Turecká líra predtým dosiahla rekordné minimum presahujúce 13 lír voči doláru, čo predstavuje stratu približne 15 %.

Líra od začiatku roka stratila približne 40 % svojej hodnoty.

Prepad nasledoval aj po nedávnom znížení úrokových sadzieb – minulý týždeň už tretí mesiac po sebe.

Prezident Turecka, Recep Tayyip Erdoğan, počas nočného televízneho prejavu k národu dal jasne najavo, že jeho vláda neustúpi od svojej politiky znižovania úrokových sadzieb pôžičiek, aby podporila rast.

Na rozdiel od tradičnej ekonomickej teórie Erdoğan tvrdí, že vysoké úrokové sadzby spôsobujú infláciu. Centrálne banky zvyčajne zvyšujú tieto sadzby, aby skrotili rastúce spotrebiteľské ceny.

Protesty v Istanbule

Inflácia už beží ročným tempom 20 %. Súčasné ekonomické podmienky spôsobujú mnohým prudký nárast životných nákladov, výrazne narúšajú kúpnu silu Turkov a spôsobujú vysokú nezamestnanosť.

Poriadková polícia rozohnala v stredu v Istanbule protest demonštrantov odsudzujúcich hospodársku politiku vlády. Zadržali desiatky demonštrantov.

Demonštranti skandovali heslá vyzývajúce Erdoğanovu vládu na odstúpenie.

Podľa novinárov agentúry Associated Press bolo na mieste zadržaných viac ako 30 ľudí.

„Podobné protesty sa odohrali aj v Ankare a v ďalších tureckých mestách,“ informovali noviny Birgun.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Turkish lira plunges to a historic low and protests erupt after Erdogan defends rates cuts. [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/11/24/turkish-lira-plunges-to-a-historic-low-and-protests-erupt-after-erdogan-defends-rates-cuts

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here