21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Tržby NFT dosiahli v marci rekordných 200 miliónov $, čo je viac...

Tržby NFT dosiahli v marci rekordných 200 miliónov $, čo je viac ako za posledných 12 mesiacov

Digitálne umenie sa predáva ako teplé rožky. Čísla z marca dosahujú rekordné úrovne, teda viac ako 200 miliónov $ a revolúcia NFT pokračuje.

Podľa údajov z CryptoArt len za marec došlo k predaju digitálnych umeleckých diel za viac ako 200 miliónov $. Tržby za február sa pohybovali okolo 91 miliónov $, január bol ešte nižší, okolo 12 miliónov $.

Nifty Gateway bol najväčší trh z hľadiska tržieb so 140 miliónmi $. Po ňom nasledoval SuperRare s tržbami takmer 30 miliónov $ za marec.

Digitálne umenie sa kryptograficky overuje pomocou NFT. Ten autentizuje jedinečné vlastnosti diela a jeho majiteľa v blockchaine.

Prečo je okolo NFT taký rozruch?

Ak bol rok 2020 rokom DeFi, potom je rok 2021 rokom NFT.

NFT poskytujú osobnostiam spôsob, ako generovať jedinečné zberateľské predmety a fanúšikom autenticitu z vlastnenia takéhoto diela.

NFT sú do veľkej miery založené na Ethereovom štandarde zvanom ERC-721, ktorý identifikuje konkrétne NFT na jeho blockchaine. 

Môžu predstavovať čokoľvek od digitálneho umenia cez virtuálnu pôdu, herné predmety až po hudbu alebo dokonca tradičné aktíva, ako sú vozidlá alebo nehnuteľnosti.

Veľký rozruch však v súčasnosti vyvolali kryptografické zbierky. Môže nimi byť čokoľvek, od jedného pixela až po animovaného draka. 

NFT získavajú svoju hodnotu zo vzácnosti, pretože ak je na svete niečoho iba jeden kus, bude to považované za hodnotné a môže to dosiahnuť vysokú cenu.

Renomovaný digitálny umelec Beeple to vie veľmi dobre, pretože jeho koláž s 5 000 kusmi sa predala za neuveriteľných 69 miliónov $ v polovici marca.

CryptoKitties založené na ETH boli prvou skutočnou zbierkou NFT.

Odvtedy sa ich objavili stovky. Niektoré z nich na digitálnych aukciách získavali obrovské sumy.

Medzi najobľúbenejšie zbierky NFT v súčasnosti patria NBA Top Shots, ktoré sú zberateľskými predmetmi basketbalových hviezd a nezabudnuteľných momentov z hry. 

Populárna je aj zberateľská kartová hra Gods Unchained. Na platformách ako sú OpenSea a Rarible sa kupujú a predávajú aj ďalšie zbierky, medzi nimi aj Hashmasks, CryptoPunks, MoonCats a Polkamon.

Nové NFT platformy explodujú

Počet nových blockchainov a platforiem poskytujúcich služby NFT sa zvyšuje. Len tento týždeň poskytovateľ riešení pre Ethereum ConsenSys ohlásil nové NFT Studio s názvom Palm.

Sociálna platforma NFT od spoločnosti Nifty mala obrovskú podporu od gigantov VC. Platforma herných tokenov Enjin oznámila nový blockchain NFT založený na Polkadot. Spoločnosť Circle zas uviedla kompletné platobné riešenie, ktoré umožňuje trhom NFT akceptovať platby kreditnými kartami a kryptomenami.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. NFT sales hit a record $200M in March, more than the past 12 months combined. [online]. [cit. 2021-03-01]. Dostupné na: https://finbold.com/nft-sales-hit-a-record-200m-in-march-more-than-the-past-12-months-combined/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments