Trosky z čínskej rakety sa tento týždeň pravdepodobne zrútia na neznámom mieste na Zemi

0
102

Časť čínskej rakety, ktorá cestuje rýchlosťou 18 000 míľ za hodinu môže tento víkend pravdepodobne spadnúť späť na Zem, pričom nikto nevie, kam presne pristane.

Trosky dlhé 100- stôp pochádzajú podľa vesmírneho velenia United States Space Command z čínskej rakety Long March 5B. Podľa neho vyniesla agentúra Associated Press na obežnú dráhu hlavný modul prvej čínskej stálej vesmírnej stanice. 

„Aj Pentagon sleduje možné pristávacie miesto rakety,“ uviedol v stredu hovorca ministerstva obrany.

„USA Vesmírne velenie si je vedomé a sleduje polohu čínskej rakety Long March 5B vo vesmíre. No jej presný vstupný bod do zemskej atmosféry je možné určiť až v priebehu niekoľkých hodín po jeho návrate. Ten sa očakáva okolo 8. mája,“ uvádza sa vo vyhlásení.  

Astrofyzik Jonathan McDowell uviedol, že šanca, že raketa zasiahne kohokoľvek, je veľmi malá a zdieľa, že je potrebné sa „obávať“ väčších vecí.

„Nemyslím si, že by ľudia mali robiť preventívne opatrenia. Riziko, že dôjde k nejakému poškodeniu alebo že by niekoho zasiahlo, je dosť malé, no nie zanedbateľné. Mohlo by sa to stať, ale riziko zasiahnutia, je neuveriteľne malé,“ uviedol. 

McDowell tiež poukázal na to, že trosky pravdepodobne pristanú v Tichomorí, pretože zemský povrch je pokrytý hlavne vodou.

„Ak chcete staviť na to, kde na Zemi by mohlo niečo pristáť, stavte na Tichý oceán, pretože tvorí väčšinový povrch Zeme,“ vysvetlil McDowell.

Minister obrany, Lloyd Austin, si je vedomý možného dopadu trosiek rakety na pôdu USA.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Debris From Chinese Rocket Likely to Crash at Unknown Location on Earth This Week. [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/debris-from-chinese-rocket-crash-unknown-location-earth

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here