20.9 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023
Home Technológie Toto je najväčší asteroid, ktorý sa v roku 2021 priblížil k Zemi

Toto je najväčší asteroid, ktorý sa v roku 2021 priblížil k Zemi

Asteroid s veľkosťou mrakodrapu sa v utorok priblížil k Zemi „relatívne blízko”.

Podľa webovej stránky NASA Jet Propulsion Laboratory sa predpokladá, že „potenciálne nebezpečný” vesmírny objekt nazvaný 2021 KT1 má priemer väčší ako Washingtonov pamätník a veľkosť vesmírnej ihly v Seattli. 

NASA uvádza, že asteroid letí rýchlosťou 123 887 km/h, čo je viac než 100-násobok rýchlosti zvuku a preletel vo vzdialenosti dvoch miliónov kilometrov. To na jednej strane znie ako obrovská vzdialenosť, hoci na vesmírne pomery je to pomerne blízko od Zeme. Pre porovnanie, je to asi 19-násobok vzdialenosti medzi našou planétou a mesiacom.

Sky
Zdroj: Image via Getty/Nicolas Economou/NurPhoto

Aj keď sa zdalo, že jeho vzdialenosť nie je „tesná”, 2021 KT1 sa stále považoval za „potenciálne nebezpečný objekt”. Klasifikoval sa do skupiny asteroidov, ktoré sú buď väčšie ako 490 stôp v priemere alebo sa nachádzajú v okruhu dva milióny kilometrov od Zeme. Akékoľvek asteroidy menšie alebo väčšie sa nepovažujú za „potenciálne nebezpečné”.

Ďalší prelet tohto asteroidu je vypočítaný až na rok 2052, a to vo vzdialenosti vyše 2 800 000 km.

„Nikto by sa nemal príliš obávať dopadu asteroidu alebo kométy na Zem,” uvádza NASA.

„Hrozba automobilových nehôd, chorôb, iných prírodných katastrof a rôznych ďalších problémov pre hocikoho je oveľa vyššia ako hrozba pádu objektov nachádzajúcich sa v blízkosti Zeme,” uvádza sa v Centre pre štúdie objektov blízkych Zemi NASA. 

„Počas dlhého časového obdobia ale nie je zanedbateľná šanca na zasiahnutie Zeme, takže je zaručená určitá forma poistenia NEO. V súčasnosti spočíva naše najlepšie poistenie na vedcoch NEO a na ich úsilí najskôr nájsť tieto objekty a potom sledovať ich pohyby do budúcnosti. Najprv ich musíme nájsť, až potom ich sledovať,” dodala NASA.

Podľa webovej stránky JPL je objekt 2021 KT1 jedným z troch asteroidov, ktoré sa v utorok priblížili k našej planéte. Existuje aj 2021 KT2, asteroid veľkosti autobusu. Ten preletel vo vzdialenosti milión kilometrov od Zeme; rovnako ako 2018 LB, asteroid veľkosti lietadla. Dva asteroidy veľkosti domu, 2021 JW6 a 2021 KE1, preletia v stredu okolo Zeme vo vzdialenosti približne dva a pol milióna kilometrov. 

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Asteroid the Size of a Skyscraper Zooms Past Earth at 40,000 MPH. [online]. [cit. 2021-06-04]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/asteroid-size-of-skyscraper-passes-earth-40-thousand-miles-per-hour

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments