13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Technológie Superrýchla, ale nie tak čistá: Čínska 5G sieť spôsobuje stúpanie jej uhlíkových...

Superrýchla, ale nie tak čistá: Čínska 5G sieť spôsobuje stúpanie jej uhlíkových emisií

Podľa novej správy, ktorú v piatok zverejnila ekologická charita Greenpeace, je čínsky digitálny sektor na ceste k trojnásobnému zvýšeniu spotreby energie do roku 2035.

Očakáva sa, že dopyt po elektrickej energii z čínskej internetovej infraštruktúry stúpne do polovice budúceho desaťročia o 289 %. To vyvinie tlak na prísľub krajiny, že do roku 2060 bude uhlíkovo neutrálna.

Čína je v súčasnosti najväčším svetovým producentom emisií CO2.

Správa uvádza, že 5G je jedným z hlavných faktorov rastu. Podľa predpovedí sa má ročná spotreba energie z technológie novej generácie zvýšiť o 488 % do roku 2035 na približne 296,5 miliárd kilowatthodín. To je podobné celkovému množstvu, ktoré Španielsko v súčasnosti spotrebuje za rok.

Podľa organizácie Greenpeace sa očakáva, že emisie z čínskeho digitálneho sektoru stúpnu do roku 2035. Naopak existuje predpoklad, že tradiční veľkí znečisťovatelia, ako je oceliarsky a betónový priemysel, dosiahnu vrchol uhlíka v roku 2025.

„Explózia rastu digitálnej infraštruktúry nemusí znamenať rast emisií,” uviedol Ye Ruiqi, bojovník za klímu a energetiku za východnú Áziu Greenpeace.

„Technologické spoločnosti majú okrem iných stratégií potenciál katalyzovať skutočné zníženie emisií prostredníctvom investícií do projektov distribuovanej obnoviteľnej energie a priameho nákupu veternej a solárnej energie.”

Len málo čínskych internetových gigantov sa ale zaviazalo, že bude uhlíkovo neutrálne. Podľa Greenpeace sa iba dvaja hlavní čínski operátori dátových centier, Chindata a AtHub, zaviazali do roku 2030 využívať 100 % obnoviteľnej energie.

Nie sú to ale všetko zlé správy.

Správa konštatuje, že v mnohých častiach Číny dosiahla solárna a veterná energia „paritu siete”. To znamená, že vyrábajú energiu za cenu, ktorá je rovnaká alebo nižšia ako tradičné fosílne palivá.

Predpokladá sa, že náklady na obnoviteľné zdroje budú neustále klesať. Inak povedané, pre čínsky digitálny sektor, rovnako ako pre odvetvia v iných častiach sveta, nebude prechod na obnoviteľné zdroje energie príliš drahý.

Dá sa upgradovať na 5G bez zvýšenia spotreby energie?

Správa zverejnená švédskou telekomunikačnou spoločnosťou Ericsson v marci minulého roku varovala, že prechod na 5G „dramaticky” zvýši spotrebu energie, ak by sa tak stalo rovnakým spôsobom ako pri zavedení 3G a 4G.

„Niektorí poskytovatelia komunikačných služieb dokonca odhadli zdvojnásobenie svojej spotreby energie, aby uspokojili rastúce dopravné požiadavky a zároveň zlepšili svoju sieť a zaviedli 5G. To nie je udržateľné z hľadiska nákladov ani životného prostredia,” napísal Erik Ekudden, vedúci technológie skupinových funkcií spoločnosť.

„Rozhodujúcim krokom by bolo prelomenie energetickej krivky,” uviedol Ericsson. Následne prerušil spojenie medzi väčším počtom dát a väčším množstvom elektriny.

Ako teda prelomiť krivku?

Podľa správy spoločnosti Ericsson z roku 2020 by sa operátori 5G mali pripraviť na modernizáciu sieťového hardvéru. Predovšetkým by sa mali pripraviť na používanie softvéra s funkciami na úsporu energie, presnejšie na budovanie siete. Dôvodom je to, aby minimalizovali duplicitu a pomocou umelej inteligencie umožnili proaktívne reagovať na dopyt.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Superfast but not so clean: China’s 5G network is causing its carbon emissions to soar. [online]. [cit. 2021-05-30]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/28/superfast-but-not-so-clean-china-s-5g-network-is-causing-its-carbon-emissions-to-soar

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments