-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Smrť McAfeeho: Sudca nariadil pitvu po tom, čo v španielskom väzení zomrel...

Smrť McAfeeho: Sudca nariadil pitvu po tom, čo v španielskom väzení zomrel zakladateľ antivírusového softvéru

Sudca v Španielsku nariadil pitvu pozostatkov Johna McAfeeho, výstredného propagátora kryptomeny a zakladateľa antivírusového softvéru, ktorý v stredu zomrel vo väzení.

McAfee, ktorý bol v rôznych obdobiach svojho života známy ako priekopník antivírusov milujúcich zbrane, obchodník s kryptomenami a príležitostný politik, dostal príkaz na vydanie do Spojených štátov kvôli údajnému úniku miliónov z nezaplatených daní.

Hovorkyňa súdu pre katalánsky región vo štvrtok uviedla, že forenzný tím bude musieť vykonať toxikologické testy na tele McAfeeho, aby zistil príčinu smrti.

Úrady už skôr uviedli, že všetko na mieste činu nasvedčovalo tomu, že sa 75-ročný magnát zabil.

Jeho právnik uviedol, že nemá dôkazy o žiadnej nečestnej hre. Zo smrti svojho klienta ale obvinil „krutosť systému” za to, že 75-ročného človeka držali za mrežami pre ekonomické a nie krvavé trestné činy po tom, čo ho sudcovia odmietli prepustiť na kauciu.

Španielsky národný súd v pondelok rozhodol, že McAfee by mal byť vydaný do USA. Dôvodom bolo to, aby čeliô obvineniu z úniku za viac ako 4 milióny dolárov vo fiškálnych rokoch 2016 až 2018. Sudca v počiatočnej obžalobe znížil 7 z 10 prípadov.

Zdroj z väznice uviedol, že McAfee sa delil o celu vo väzení Brians 2, kde bol uväznený preventívne od chvíle, keď bol v októbri minulého roku zatknutý na základe amerického zatykača. V okamihu svojej smrti bol ale sám.

Excentrický propagátor kryptomeny a daňový oponent mal v minulosti právne problémy od USA cez Strednú Ameriku až po Karibik.

Nishay Sanan, právnik so sídlom v Chicagu, ktorý ho v týchto prípadoch obhajuje, telefonicky uviedol: „McAfee bude vždy pripomínaný ako bojovník.”

Právnik uviedol, že španielske úrady neposkytli jeho právnemu tímu príčinu smrti. Zároveň chce vedieť, či sa v McAfeeho cele alebo vo väzení nachádzajú videokamery.

Americká prokuratúra v Memphise to odmietla komentovať.

John McAfee, ktorý sa narodil v roku 1945 v anglickom Gloucestershire, začal pracovať v spoločnosti McAfee Associates v roku 1987. Je všeobecne známe, že viedol excentrický život po tom, čo začiatkom 90. rokov predal svoj podiel v antivírusovej softvérovej spoločnosti.

Kalifornský výrobca čipov Intel, ktorý kúpil spoločnosť McAfee v roku 2011 za 7,68 miliárd USD sa istý čas snažil odlúčiť značku od svojho kontroverzného zakladateľa začlenením do svojej väčšej divízie kybernetickej bezpečnosti. Rebranding ale netrval dlho a spoločnosť Intel v roku 2016 rozdelila jednotku kybernetickej bezpečnosti na novú spoločnosť s názvom McAfee.

McAfee dvakrát absolvoval dlhoročné pokusy o prezidentstvo USA. Bol účastníkom prezidentských debát Libertariánskej strany v roku 2016. Venoval sa joge, ultraľahkým lietadlám a výrobe bylinných liekov.

V roku 2012 bol hľadaný, aby sa podrobil výsluchu. Ten súvisel so smrťou Gregoryho Vianta Faulla, ktorý bol začiatkom novembra 2012 zastrelený na ostrove Belize.

McAfee v tom čase agentúre AP povedal, že je prenasledovaný belizskou vládou. Belizská polícia to poprela s tým, že iba vyšetruje trestný čin, o ktorom mohol mať McAfee informácie.

Vtedajší predseda vlády Dean Barrow vyjadril pochybnosti o duševnom stave McAfeeho.

V júli toho roku bol prepustený z väzby v Dominikánskej republike po tom, čo on a päť ďalších osôb bolo podozrivých z cestovania na jachte. Na jej palube sa nachádzali zbrane, strelivo a vojenský štýl vysokej ráže.

McAfee uviedol, že jeho hlavným kontaktným bodom mimo väzenia bola jeho manželka, Janice McAfee. Posledným príspevkom z jeho účtu na Twitteri bol retweet správy ku Dňu otcov od nej.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. McAfee death: Judge orders autopsy after anti-virus software founder dies in Spanish jail. [online]. [cit. 2021-06-25]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/24/mcafee-death-judge-orders-autopsy-after-anti-virus-software-founder-dies-in-spanish-jail

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments