Pečeň je náš najväčší orgán, ktorý sa podieľa na všetkých dôležitých procesoch metabolizmu a obranyschopnosti. Tento nezastupiteľný orgán odstraňuje staré červené krvinky, hospodári s energiou, tým že metabolizuje cukry, tuky, bielkoviny, tvorí žlč a zúčastňuje sa na výrobe energie. Látky tvorené pečeňou sú základnými zložkami procesu zrážania krvi. 

Okrem filtračnej funkcii, plní pečeň ešte jednu dôležitú úlohu. Je zásobáreň dôležitých a cenných látok ako napríklad vitamíny D, K, A či železo.

Za bolesťou pečene sa skrýva únava. Neraz sa stáva, že za pomerne často sa vyskytujúcim fenoménom dnešnej doby –  chronickou únavou – sa skrýva vysoká toxicita pečene, a teda oslabená funkcia pečene vplyvom rôznych faktorov (často ide najmä o vírusy: rôzne druhy hepatitídy, Epstein-Barr vírus, atď.)

Obličky sa v Tradičnej čínskej medicíne (TČM) nazývajú prameňom života. Všetky toxické látky a odpadové látky sú prefiltrované a odvedené z tela von práve obličkami. Ich filtračná schopnosť zabezpečuje, že sú za 1 deň schopné prefiltrovať až 200 litrov krvi. Ich základnou funkciou je okrem filtrácie hospodárenie s vodou a s minerálmi v tele. Obličky v našom organizme ovládajú aj proti-plesňovú imunitu. Pri veľkej toxickej záťaži, teda keď pečeň a obličky už nedokážu dostatočne vylučovať z tela jedovaté látky, vysiela organizmus zo svojich zásob na pomoc vápnik, aby neutralizoval kyslosť vznikajúcu pri vysokej toxicite.

Čo je to prekyslenie a prečo vzniká?

Z hľadiska orgánov existuje niekoľko príčin ich nedostatočnej alebo zníženej funkcie: nedostatočné zásobenie, nadmerné zásobenie, otrava, prekyslenie organizmu, demineralizácia, čiže úbytok minerálov, zanesenie splodinami, infekcia, dlhodobý stres a pocity nepohody, ale aj mentálna a duševná disharmónia.

Jednou z častých príčin vzniku ochorení orgánov je prekyslenie. V procese látkovej premeny sa v organizme neustále tvoria kyseliny, ktoré spôsobujú prekyslenie celého tela. Ak sa k tomu pridá ešte nevyvážená strava (priveľa bielkovín, cukru, alkoholu, nasýtených mastných kyselín) a  stres, potom tieto kyseliny telo nedokáže spracovať a dostatočne vylúčiť a tak zostávajú v tele. Telo potom musí použiť zásadité látky (minerály) na neutralizáciu týchto kyselín. Môže sa stať, že sa zásoby zásad v tele pri dlhodobom prekyslení vyčerpajú a kyseliny tak zostanú v tele, čo následne vedie k rozličným chorobám.

Psychické prejavy oslabenej funkcie pečene a obličiek

Oslabené obličky či pečeň sa spájajú s mnohými závažnými chorobami, hoci ich dysfunkciu možno pozorovať aj na psychických prejavoch človeka.

Oslabená funkcia pečene má za následok psychické prejavy ako napríklad: nadmerná sebakontrola, výbuchy zúrivosti, podráždenosť, neschopnosť uvoľniť sa, agresivita a ťažkopádnosť v plánovaní a hľadaní riešenia.

Psychickými znakmi oslabených obličiek sú napríklad: duševný nepokoj, nechuť do práce, úzkosť, zábudlivosť, znížená motivácia, beznádejnosť, smútok, strach a fóbie, pocity viny a nedôverčivosť.

Naopak na úrovni fyzickej, spôsobujú nefunkčná pečeň a obličky dnes často sa vyskytujúce kožné problémy. S vylučovacími orgánmi je energeticky prepojený aj celý oporný systém tela (kosti a kĺby). Zároveň ochorenia ako artritída, artróza a dna tiež ohrozujú stav obličiek a pečene.

Aké vitamíny napomáhajú správnemu fungovaniu obličiek a pečene?

Vitamín B6

Vitamín B6 je veľmi dôležitý pre normálnu funkciu viacerých orgánových systémov. Pri väčšine pacientov s chronickým zlyhaním obličiek je často zaznamenaný aj významný nedostatok vitamínu B6.

Nedostatok vitamínu B6 môže mať aj za následok vysoké hladiny homocysteínu. Homocysteín je rizikovým faktorom pre vznik aterosklerózy pri pacientoch s ochorením obličiek a chronickou obličkovou nedostatočnosťou. Vysoká hladina HCY je spájaná aj so vznikom rakoviny a iných závažných ochorení.

Vitamín D

Slnečný vitamín, často nazývaný aj vitamín D, je jeden z najdôležitejších vitamínov zvyšujúci obranyschopnosť a odolnosť voči chorobám. V podstate ide o hormón, ktorý sa vytvára v tele vtedy, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu.

Mimoriadny význam má tento vitamín aj pri vstrebávaní vápnika. Bez vitamínu D nemôže náš organizmus získavať z potravy a z potravinových doplnkov vápnik. Je nezastupiteľný pri regulácii vápnika a fosforu v krvi, napomáha v boji proti osteoporóze a lieči zápaly kĺbov.

Vitamín E tvorí v obrane pred voľnými radikálmi spolu s vitamínom C, vitamínom K a selénom, super-kombináciu. Je výborným pomocníkom v boji pri liečbe pečene, zvyšuje jej detoxikačnú schopnosť a vitalitu.

Pôsobí na činnosť obličiek a pomáha predchádzať ich zápalu.

Vitamín C

Vitamín C je životne dôležitý pre mnoho procesov vo vašom tele. Je to silný antioxidant, ktorý dokáže účinne bojovať proti voľným radikálom a toxínom. Takisto pomáha telu vyplavovať tieto potenciálne škodlivé molekuly. Tým, že pomáha telu odstraňovať toxíny a voľné radikály, je veľmi dôležitým prostriedkom pri detoxikácii celého organizmu, dokonca odstraňuje vedľajšie účinky mnohých liekov a dokáže na seba viazať aj ťažké kovy. Vitamín C posilňuje imunologické funkcie a pomáha pri regenerácii chorého tkaniva či bunky.

Často sa stretávame s názorom, že ak človek prijíma prostredníctvom doplnkov výživy priveľké množstvo vitamínu C , môže to byť pre obličky namáhavé. Z tohto dôvodu sa odporúča pri vysokých dávkach vitamínu C pridávať aj vitamín B6 a magnézium, aby sa zabránilo vytváraniu kyseliny šťaveľovej, ktorá sa podieľa na tvorbe močových kameňov.

Na záver

Tak ako dobré a výkonné auto potrebuje na svoj výkon silný a funkčný motor, aj ľudské telo . Kľúčom k zdravému a fungujúcemu telu sú jednoznačne zdravé a fungujúce motory – pečeň a obličky – ktoré nás každý deň zbavujú množstva odpadových látok a toxínov a zároveň nám dodávajú potrebnú energiu. Jednou z úžasných výhod pečene je, že sa dokáže relatívne dobre regenerovať. Aj napriek tejto schopnosti pečene by sme sa mali správať zodpovedne a starať sa o zdravie svojich najdôležitejších orgánov. Stačí si denne dopriať dávku pohybu, vitamínov a minerálov, kvalitnej stravy, dobrej nálady a pokiaľ sa dá, vyhýbať sa toxínom a záťažiam ako sú alkohol, nikotín, a pod.

Samozrejme, v dnešnej dobe existuje na trhu niekoľko prírodných doplnkov výživy, ktoré napomáhajú očiste pečene aj obličiek. My vám s ich výberom radi pomôžeme!

S úctou,

KAIROS CENTRUM
http://www.kairoscentrum.sk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here