Silný ekonomický výhľad na rok 2021 by mohol držať zlato pod tlakom

0
138

Cena zlata za posledných pár dní zaznamenala volatilné pohyby, keď sa špekulovalo o úrokovej politike a projekciách ekonomického rastu.

Žltý kov, ktorý v treťom štvrťroku minulého roka dosiahol hodnotu 2 000 $ za uncu, si napriek politike nulových úrokových sadzieb nedokázal udržať zisky v roku 2021.

Nízku výkonnosť majú na svedomí silné prognózy ekonomického rastu, ktoré naďalej presúvajú zameranie investorov na rizikovejšie aktíva vrátane akciových trhov a kryptomien.

Údaje zhromaždené analytikmi ukazujú, že v roku 2021 bude objem obchodovania s BTC takmer 40% priemerného denného objemu obchodovania so zlatom. 

Je to ohromné percento, ak vezmeme do úvahy, že trhová kapitalizácia BTC predstavuje iba 9% z 10,99 trilióna $ zlata. Je to jasný indikátor toho, že investori v súčasnosti špekulujú ohľadom BTC.

Cena zlata sa v súčasnosti obchoduje za sumu okolo 1 730 $/oz, pričom na začiatku roka sa obchodovalo za sumu okolo 1 900 $/oz. Tempo poklesu je podporené trendmi ekonomického rastu a objavom vakcín proti Covid-19.

Federálny rezervný systém predpokladá pre tento rok silné trendy hospodárskeho rastu. Očakáva sa pri tom, že HDP USA dosiahne 6,5% v porovnaní s predchádzajúcim odporúčaním 4,2%. 

Fed navyše predpokladá, že v roku 2022 dôjde k rastu HDP o 3,3% v porovnaní s predchádzajúcou prognózou na úrovni 3,2%.

Napriek silnejším ekonomickým prognózam je pravdepodobné, že cena zlata získa podporu z nákupnej stratégie centrálnych bánk. Okrem toho by zlepšenie trendov na trhoch s klenotmi podporilo aj ceny zlata.

Dopyt po luxusných zlatých šperkoch vlani výrazne klesol kvôli vyšším cenám.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. A robust economic outlook could keep gold under pressure in 2021. [online]. [cit. 2021-03-18]. Dostupné na: https://finbold.com/a-robust-economic-outlook-could-keep-gold-under-pressure-in-2021/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here