27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika Silný ekonomický výhľad na rok 2021 by mohol držať zlato pod tlakom

Silný ekonomický výhľad na rok 2021 by mohol držať zlato pod tlakom

Cena zlata za posledných pár dní zaznamenala volatilné pohyby, keď sa špekulovalo o úrokovej politike a projekciách ekonomického rastu.

Žltý kov, ktorý v treťom štvrťroku minulého roka dosiahol hodnotu 2 000 $ za uncu, si napriek politike nulových úrokových sadzieb nedokázal udržať zisky v roku 2021.

Nízku výkonnosť majú na svedomí silné prognózy ekonomického rastu, ktoré naďalej presúvajú zameranie investorov na rizikovejšie aktíva vrátane akciových trhov a kryptomien.

Údaje zhromaždené analytikmi ukazujú, že v roku 2021 bude objem obchodovania s BTC takmer 40% priemerného denného objemu obchodovania so zlatom. 

Je to ohromné percento, ak vezmeme do úvahy, že trhová kapitalizácia BTC predstavuje iba 9% z 10,99 trilióna $ zlata. Je to jasný indikátor toho, že investori v súčasnosti špekulujú ohľadom BTC.

Cena zlata sa v súčasnosti obchoduje za sumu okolo 1 730 $/oz, pričom na začiatku roka sa obchodovalo za sumu okolo 1 900 $/oz. Tempo poklesu je podporené trendmi ekonomického rastu a objavom vakcín proti Covid-19.

Federálny rezervný systém predpokladá pre tento rok silné trendy hospodárskeho rastu. Očakáva sa pri tom, že HDP USA dosiahne 6,5% v porovnaní s predchádzajúcim odporúčaním 4,2%. 

Fed navyše predpokladá, že v roku 2022 dôjde k rastu HDP o 3,3% v porovnaní s predchádzajúcou prognózou na úrovni 3,2%.

Napriek silnejším ekonomickým prognózam je pravdepodobné, že cena zlata získa podporu z nákupnej stratégie centrálnych bánk. Okrem toho by zlepšenie trendov na trhoch s klenotmi podporilo aj ceny zlata.

Dopyt po luxusných zlatých šperkoch vlani výrazne klesol kvôli vyšším cenám.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. A robust economic outlook could keep gold under pressure in 2021. [online]. [cit. 2021-03-18]. Dostupné na: https://finbold.com/a-robust-economic-outlook-could-keep-gold-under-pressure-in-2021/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments