17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Rozruch okolo WhatsApp a ochrany osobných údajov používateľov ukazuje potrebu novej dátovej...

Rozruch okolo WhatsApp a ochrany osobných údajov používateľov ukazuje potrebu novej dátovej ekonomiky

Zdieľanie údajov používateľa výmenou za bezplatné služby nemusí byť nevyhnutne zlá vec, píše Henri Pihkala zo spoločnosti Streamr. Kľúčom je transparentnosť a súhlas používateľa. Nedávna revízia ich zásad ochrany osobných údajov spoločnosťou WhatsApp, ktorá umožní spoločnosti Facebook, materskej spoločnosti spoločnosti WhatsApp, získať prístup k informáciám o používateľovi zahŕňajúcich adresy IP, modely smartfónov, údaje o využití, stav batérie, aktualizácie stavu atď., vyvolala medzi používateľskou základňou veľa rozruchu. A niet sa čo čudovať.

Zakladateľ spoločnosti Streamr, Henri Pihkala, sa podelil o svoj pohľad na túto problematiku. Pre spotrebiteľov v dátovo orientovanom svete existuje veľké množstvo produktov a služieb, ktoré sú zadarmo. Vzhľadom na to, že žijeme v dobe, v ktorej môžeme na vybudovanie tejto reality využívať technológie, musíme pochopiť, prečo sú ľudské údaje komodifikované. 

Instagram je bezplatná používateľská platforma a na prístup k funkciám aplikácie nemá žiadne obmedzenia ani platenú bránu. Ak by ste sa pozreli na bezplatné nástroje ako Mailchimp alebo Slack, zistili by ste, že môžete bezplatne využívať ich ponuku základných služieb, ale počet e-mailov alebo správ, ktoré môžete na platformu posielať, je obmedzený platbou. 

Väčšina platforiem založených na technológiách sa spolieha na zhromažďovanie a analýzu údajov používateľov, aby získala dôležité informácie na prispôsobenie zákazníckych skúseností, vylepšenie služieb pomocou zacielenia a zdieľanie údajov so službami tretích strán pre reklamy atď. Týmto spôsobom môžu získavať svoje príjmy speňažením údajov používateľov, ktoré dostanú na svoju platformu.

Poskytovatelia služieb, ako sú WhatsApp a Facebook, poskytujú spotrebiteľom bezplatné platformy monetizáciou údajov, ktoré zhromažďujú kvôli ponukám služieb tretích strán, ktoré sú súčasťou ich platforiem. Príkladom sú reklamy.

Keď sa pozrieme bližšie, ekonomika zdieľania údajov, kde si spotrebitelia vymieňajú svoje údaje s poskytovateľmi služieb za bezplatné služby, nie je sama o sebe zlou praxou. Spotrebitelia dostávajú bezplatné aplikácie zvyšujúce hodnotu ich života výmenou za údaje, ktoré sa budú používať eticky. Ide tu však o nedostatok etiky, zodpovednosti a transparentnosti. Zmena v zásadách ochrany osobných údajov spoločnosti WhatsApp spolu s reputáciou Facebooku dokazuje našu potrebu zdravého ekosystému.  

Môže to byť vzájomne prospešný symbiotický vzťah, ak by to nebolo pre neetický obchod s údajmi, ktorý sa deje pred našimi očami, bez pomoci zásad o ochrane osobných údajov. A čo je najdôležitejšie, spotrebiteľ , od ktorého sa údaje zbierajú, nezískava podiel na zisku, ktorý spoločnosť dosahuje. Prechod na alternatívy ako Signal je včasným varovným signálom tohto javu.

Aby sme mohli tieto podniky prevádzkovať eticky, musíme stimulovať súhlas vo veľkom rozsahu. Na zdôraznenie tejto perspektívy nestačí, že podniky požadujú povolenie na použitie údajov o zákazníkoch, ale musia im dať aj stimul na udržanie chodu ekonomiky. Používatelia Facebooku, Instagramu, Messengeru a WhatsAppu sa navyše aj tak veľmi prekrývajú. Reakcia spočíva v nerovnosti v dátovej ekonomike.

Riešenie týchto problémov sa darí uskutočniť pomocou rozvíjajúcich sa technológií a dôkladného pochopenia etiky. Pridaná transparentnosť v blockchainoch a iných decentralizovaných technológiách poskytne databázy, kde sú zhromaždené údaje používateľov šifrované. Toto umožní používateľom získať úplný prehľad o tom, aké údaje sa zaznamenávajú, ako sa používajú a nakoniec, čo z nich urobí skutočných strážcov ich údajov. 

Zdroj:

FORKAST, 2021. Uproar over WhatsApp and user privacy shows need for new data economy. [cit. 2021-02-05].[online]. Dostupné na: https://forkast.news/whatsapp-user-privacy-data-economy-decentralization/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=whatsapp-user-privacy-data-economy-decentralization

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments