25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Technológie Rover Perseverance na Marse našiel niekoľko záhadných hornín

Rover Perseverance na Marse našiel niekoľko záhadných hornín

Mars Rover Perseverance z agentúry NASA, ktorý sa aktuálne nachádza na povrchu Marsu, sa posledných päť týždňov zameriaval predovšetkým na podporu a dokumentáciu priekopníckych letov vrtuľníka Ingenuity. 

Okrem toho odviedol aj svoju vlastnú vedeckú prácu.

Perseverance intenzívne fotografoval svoje okolie. Tým bol aj balvanmi posiaty kráter Jezero s dĺžkou 45 kilometrov pomocou zobrazovacieho systému Mastcam-Z s vysokým rozlíšením.

Rover tiež podrobnejšie študoval blízke skaly pomocou dvoch ďalších prístrojov: laseru SuperCam a kamery WATSON („Wide Angle Topographic Sensor for Operations and Engineering”). Tú má umiestnenú na konci svojho robotického ramena.

Tím misie by rád vedel, či sú kamene sopečného alebo sedimentárneho pôvodu. Sopečné horniny môžu slúžiť ako geologické hodiny. To umožňuje výskumníkom lepšie pochopiť históriu a vývoj Jezera, ktoré pred miliardami rokov bolo hostiteľom jazera a delty rieky. 

Sedimentárne horniny, ktoré sa časom tvoria usadzovaním nečistôt a piesku, majú väčší potenciál na zachovanie známok života na Marse, ak vôbec v Jezere nejaké existovali.

Lov na zaznamenanie prejavov života na Marse je jednou z dvoch hlavných úloh misie Perseverance. Druhou úlohou je ich zhromažďovanie a ukladanie do vyrovnávacej pamäte. 

Tento nedotknutý materiál z Marsu bude na Zem dodaný spoločnou kampaňou NASA a Európskej vesmírnej agentúry. Je možné, že sa tak stane už v roku 2031.

Určenie pôvodu hornín Jezera môže vyžadovať obrusovanie ich povrchov a získavanie informácií o kompozícii z ich interiérov. To sa realizuje za pomoci ďalších dvoch nástrojov na robotickom ramene: PIXL („Planetárny prístroj pre röntgenovú litochémiu“) a SHERLOC („Skenovanie obytného prostredia pomocou Ramana & Luminiscencia pre organické látky a chemikálie”).

„Keď sa pozriete do vnútra skaly, spoznáte ten príbeh,” uviedol vo vyhlásení vedec projektu Perseverance, Ken Farley, z Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene.

Zdroj:

SPACE, 2021. NASA’s Perseverance rover on Mars has found some mysterious rocks (photos). [online]. [cit. 2021-05-16]. Dostupné na: https://www.space.com/mars-rover-perseverance-mysterious-rocks-photos

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments