Prototyp rakety SpaceX explodoval niekoľko minút po úspešnom pristátí

0
123

Najnovší prototyp rakety Starlon Elona Muska, SpaceX, explodoval v stredu po svojom úspešnom pristátí vo svojich prevádzkach v Boca Chica v Texase. 

Napriek nešťastnému záveru tohto posledného testovacieho letu predstavuje hviezdna loď sériového čísla 10 alebo SN10 ďalšie postupné zlepšovanie oproti svojim predchodcom, SN8 a SN9, ktoré nedokázali úspešne pristáť. 

SN8 odstránil vlastnú prekážku. Stalo sa tak vtedy, keď prototyp dosiahol výšku takmer osem míľ a zároveň vytvoril niekoľko ďalších technických úspechov. Napriek tomu, že test skončil tým vznietením rakety po pristátí, považoval Musk misiu za úspešnú.

Podobne aj SN9 preletel vo vzduchu asi šesť kilometrov. Potom narazil však do pristávacej plochy a následne explodoval. 

SN10 úspešne dosiahol svoj výškový cieľ viac ako šesť míľ a vykonal vzdušnú otočku. Raketa klesla voľným pádom pred opätovným zapnutím motorov a vrátila sa do vertikálnej polohy pripravená na pristátie, ktoré však nebolo dokonalé. 

Existovalo určité podozrenie, že prudké pristátie v kombinácii s únikom metánu, spôsobilo, že SN10 sa neočakávane vzniesol späť do neba 10 minút po dotyku. SpaceX incident ešte musí prešetriť.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. SpaceX’s Starship Prototype Rocket Explodes Minutes After Successful Landing. [cit. 2021-03-04]. [online]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/spacex-starship-prototype-rocket-sn10-explodes-after-landing

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here