21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Ekonomika Pondelkové ceny ropy dosiahli zaujímavé číslo

Pondelkové ceny ropy dosiahli zaujímavé číslo

Naozaj priaznivý štart do nového týždňa mali obchodníci s ropou. Prvý deň im naozaj prial, pretože ceny ropy ľahkého typu, Brent, sa v pondelok hneď ráno zakrátko vyšplhali na 60,06 USD (49,92 €) za barel. Toto znamená jej najvyššiu hodnotu zaznamenanú od januára minulého roka.

V súčasnosti je toto čierne zlato jednou z najdôležitejších komodít, pretože vývoj jeho cien ovplyvňuje predovšetkým dopravný priemysel. Kým sa na konci minulého roka ropa oslabovala a zemný plyn naberal na popularite, karta tento rok otočila, o čom informovala aj tlačová agentúra, TASR.

Singapur 8. februára (TASR) – Ceny ropy v pondelok vzrástli na najvyššiu úroveň, aká bola zaznamenaná za posledný rok. Brent ťažený v Severnom mori prekročil tak hranicu 60,06 USD za barel. Určite si mnohí z vás kladiete otázku, čo spôsobilo takýto rast. Dôvodom je najmä zníženie dodávok Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších kľúčových ropných producentov a zvýšenie dopytu objednávok USA, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri dopyte po palivách. Týmto spôsobom Spojené štáty nielen podporili výrobný sektor a zlepšili ekonomickú situáciu, ale takisto sa očakáva skoré prijatie plánu na podporu ekonomiky, ktoré má prijať americký prezident, Joe Biden, v hodnote 1,9 bilióna USD.

Ďalšie zvýšenie predstavuje barel ropy typu WTI (West Texas Intermediate), ktorý predstavuje 159 litrov. Ten sa v pondelok o 7.32 h SEČ predával po 57,39 USD (47,89 €), čo je o 54 centov viac ako predchádzajúci týždeň. Percentuálne predstavuje tento rast hodnotu 0,95%. Napriek tomu za cenou ropy typu Brent ešte trošku pokrivkáva.

Okrem cien ropy stúpla aj cena aprílového kontraktu severomorskej ropnej zmesi, Brent, ktorá sa navýšila o 49 centov, čo predstavuje percentuálny nárast v hodnote 0,83 % na 59,83 USD (49,73 €) za barel. Tento dodávateľ patrí k magnátom ropného priemyslu, pretože cena ropy Brent je základom cenotvorby asi dvoch tretín celosvetovo obchodovaného objemu ropy. Tento fakt bude mať preto dlhodobý vplyv na vývoj ropy, čo sa určite oplatí sledovať.

Zdroj:

TERAZ.SK, 2021. Ceny ropy v pondelok vzrástli na najvyššiu úroveň za viac ako rok. [cit. 2021-02-08].[online]. Dostupné na: https://www.teraz.sk/najnovsie/ceny-ropy-v-pondelok-vzrastli-na-najvy/526298-clanok.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments