21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Technológie Plány na prvé udržateľné mesto na Marse do roku 2100 odhalené

Plány na prvé udržateľné mesto na Marse do roku 2100 odhalené

Architektonické štúdio ABIBOO odhalilo plány na vytvorenie prvého udržateľného mesta na Marse. 

Dúfajú, že bude dokončené a pripravené pre obyvateľov v roku 2100, pričom výstavba sa začne v roku 2054. 

Mesto Nüwa sa bude nachádzať na mieste Tempe Mensa s populáciou 250 000 ľudí. To sa primárne nachádza vo vnútri skaly strmého útesu, ktorá bola špeciálne vybraná, pretože oblasť ponúka ochranu pred žiarením, no zároveň poskytuje prístup k nepriamemu slnečnému žiareniu.

Architektonická firma predpokladá, že všetky úlohy na planéte sa budú vykonávať v takzvaných „makro-budovách” nachádzajúcich sa vo vnútri útesu, ku ktorým je prístup z výťahového systému. 

Vlakový a autobusový systém pomôže ľuďom dochádzať z jednej strany na druhú. 

Zariadenia pre tak nevyhnutné potreby, ako sú plodiny, pri ktorých sa predpokladá, že budú predstavovať 50 % ľudskej stravy, budú umiestnené v najvyššom bode útesu, ktorý sa nazýva Mesa. Ten bol vybraný pre priamy prístup slnečnému žiareniu.

Štúdio ABIBOO verí, že po krátkom počiatočnom období, keď Zem doplní mesto Nüwa zásobami a kapitálovými investíciami, nebude trvať dlho, kým sa stane sebestačným.

Veľké pavilóny v spodnej časti útesu majú podporovať interakciu medzi obyvateľmi. 

Tieto oblasti ponúkajú výhľad na zvyšok mesta a na krajinu Marsu. Nájdete tu aj oblasť chovu zvierat, pretože si tiež vyžaduje rovnakú atmosféru ako ľudia.

K dispozícii bude tiež kyvadlová doprava pre ľudí, ktorí sa potrebujú vrátiť na Zem. Tá sa otvorí každých 26 mesiacov s jednosmerným lístkom v cene 300 000 $. 

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Plans Unveiled for First Sustainable City on Mars by 2100. [online]. [cit. 2021-03-23]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/mars-first-sustainable-nuwa-city-plans-2100-abiboo

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments