27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Päť vecí, ktoré by mali spoločnosti pred vstupom do NFT vedieť

Päť vecí, ktoré by mali spoločnosti pred vstupom do NFT vedieť

Online priestor sa neustále rozširuje a NFT sa pomaly presúvajú do hlavného prúdu. V nasledujúcom článku vám ponúkneme prehľad 5 vecí, ktoré by mali spoločnosti pred vstupom do NFT vedieť. 

1. Nostalgia kraľuje

NBA Top Shot prenikne do nostalgie fanúšikov zbieraním kariet baseballu. Okrem týchto digitálnych kariet sú živé okamihy zachytené z hier. 

Mark Cuban, majiteľ NBA Mavericks, vidí v NFT budúcnosť. Cuban chápe, že čokoľvek digitálne môže byť NFT. 

Výzvou je ale vytvorenie trhu. NBA Top Shot dokázal, že existuje trh pre vlastníctvo „najlepších momentov z histórie NBA”.

V rozhovore pre Coindesk Cuban uviedol: „Môžeme predávať virtuálne vybavenie Mavs, tenisky, umenie, obrázky, videá, zážitky, teda čokoľvek, s čím naša fantázia príde.”

Ikonický herec William Shatner vytvoril NFT fotografií svojho osobného života a filmovej kariéry, ktoré zverejnil na blockchaine WAX. 

S digitálnymi zberateľskými predmetmi je možné obchodovať, prezerať si ich vlastníctvo a predviesť ich inventár na sociálnych sieťach. Preto idú NFT ruka v ruke s nostalgiou.

2. Virtuálne nehnuteľnosti zažívajú boom

„Poďme do Decentralandu” je fráza, ktorú môžete počuť v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Virtuálna nehnuteľnosť predstavuje skutočný potenciál pre investorov. Rovnako ako uchopenie domény URL z počiatku éry Dot Com, aj uchopenie digitálneho pozemku za milióny. 

Od svojho otvorenia pre širšie publikum vo februári 2020 spoločnosť Decentraland predala virtuálny pozemok vo výške 1 milióna $. 

V virtuálnom ekosystéme kryptomeny Tamagotchi Axie Infinity člen komunity kúpil deväť digitálnych pozemkov ako jednu parcelu za 888,25 ETH. V tom čase mala hodnota 888,25 ETH finančnú hodnotu 1,5 milióna $.

Spoločnosti ako The Sandbox sledujú, ako sa ich predaj virtuálnych pozemkov vypredáva do niekoľkých hodín. Okrem toho registrujú nadmerný rast. 

Generálny riaditeľ spoločnosti, Arthur Madrid, nedávno vystúpil na podujatí GamesBeat: Into the Metaverse, kde hovoril o dôležitosti blockchainu pre tvorbu metaverse.

„Vidíte vyspelosť samotného internetu,” uviedol Gary Vaynerchuk v relácii Fast Money CNBC. 

V hre Axie Infinity zaberá Lunancia celkovo 90 601 pozemkov, z toho 19 % už vlastní hráč. Ostatné virtuálne svety ako Upland.me prestavujú svet tokenizáciou na blockchaine. 

Pracujú na aktualizáciách, ktoré „umožnia používateľom importovať NFT z iných blockchainov”.

3. Móda, umenie a zábava sú svätým grálom NFT

Ľudia kupujú umenie celebrít, obchodné karty a digitálne pozemky ako investíciu do budúcnosti. Ale móda a zábava budú svätým grálom na blockchaine. 

Napríklad argentínsky dizajnér Andrés Reisinger predal na Nifty Gateway desať kusov virtuálneho nábytku. Najdrahší neexistujúci kúsok sa predal za takmer 70 000 $. Nábytok je možné umiestniť do ľubovoľného 3D priestoru alebo otvoreného sveta, ako je Decentraland, Somnium Space či Minecraft.

Podľa Karinny Nobbs, spoluzakladateľky THE DEMATERIALIZED, si musia značky pri predaji módy prostredníctvom NFT uvedomiť hneď niekoľko vecí.

 „Momentálne existuje výhoda prvého ťahu, pretože na trhu je tak málo NFT módnych značiek, takže prvou radou je experimentovať, skočiť skôr na tento rodiaci sa trh a prinesie vám to väčšie mediálne/ spoločenské pôsobenie,” povedala Nobbs.

Jej druhou radou je zvoliť si vydanie ikonických kúskov limitovanej edície s dizajnovým podpisom, ktorým je značka známa a uznávaná pre účely využitia nedostatku a zvýšenia dopytu.

Ďalej dodáva: „Niekoľko módnych návrhárov má krypto-peňaženku, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo spoločnosti ako THE DEMATERIALIZED spracúvajú fiat aj krypto-platby, aby mohli otvoriť NFT ďalším ľuďom a pomôcť im pri prechode od výklenku k mainstreamu.”

Benoit Pagotto, spoluzakladateľ spoločnosti RTKFT Studios, vníma virtuálnu módu ako vzrušujúcu súčasť zážitku NFT. 

Posledné uvedenie bundy META Jacket, ktorá bola prvým výrobkom spoločnosti bolo úspešné. Bunda bola navrhnutá tak, aby vyzerala skvele v skutočnom živote, ale tiež ju môže nosiť váš herný avatar. Bunda bola vytvorená pre budúcnosť publika módy a hier.

4. Celebrity monetizujú NFT

Celebrity rýchlo speňažujú NFT. Do NFT sa zapojili známe osobnosti, ako Lindsay Lohan, YouTuber Logan Paul a rapper Post Malone. 

Celebrity používajú NFT na interakciu s fanúšikmi novými spôsobmi. 

Post Malone uzavrel partnerstvo s umelcom NFT Fvckrender a platformou Fyooz. Stalo sa tak, aby spoločne priniesli nové tokeny FYZ NFT na hranie beer pongu v Malone’s Celebrity World Pong League.

Lindsay Lohan uviedla na Rarible digitálny zberateľský predmet s názvom „Lightning”. 

Logan Paul uzavrel partnerstvo s Bondly, decentralizovanou platformou elektronického obchodu, aby vytvoril obmedzený počet 44 NFT.

5. Blockchainové spoločnosti hľadajú udržateľné prístupy

Spotreba energie je predmetom diskusie a blockchainové spoločnosti už hľadajú spôsoby, ako znížiť alebo kompenzovať túto spotrebu a stať sa udržateľnejším. 

Napríklad Mercado Bitcoin uzavrel partnerstvo s MOSS, aby sa stal prvou burzou kryptomien na svete, ktorá vyrovná všetku svoju uhlíkovú stopu. 

Blokový reťazec Ethereum je navyše v procese prechodu na mechanizmus dôkazu o podiele (Layer 2), ktorý spotrebuje menej energie ako mechanizmus dôkazu o práci (Layer 1) Okrem toho darujú spoločnosti ako SuperRare peniaze na výskum ETH 2.0 na urýchlenie rozvoja energeticky účinnejšej siete. 

Investori sa tiež zaujímajú o hľadanie udržateľnejších prístupov, ako napríklad v prípade Kevina O’Learyho zo Shark Tank, ktorý v nedávnom príspevku na Facebooku zdieľal, že sa zameriava na investície do spoločností a minerov, ktorí môžu vytvárať mince na základe mandátu s nulovým obsahom uhlíka.

Od uhlíkových vyrovnaní po implementáciu protokolov vrstvy 2 existuje veľa jednotlivcov a spoločností v priemysle kryptomien, ktorí hľadajú riešenia s pozitívnym vplyvom.

Zdroj:

FORBES, 2021. Five Things Brands Need To Know About NFTs (Non-Fungible Tokens). [online]. [cit. 2021-03-27]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/cathyhackl/2021/03/04/four-things-brands-need-to-know-about-nfts-non-fungible-tokens/?sh=793dba4c222f

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments