-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Technológie NASA InSight Lander deteguje 2 nové otrasy na Marse

NASA InSight Lander deteguje 2 nové otrasy na Marse

NASA vyšetruje sériu „zemetrasení”, ktoré boli zistené na Červenej planéte, v nádeji, že by mohli poskytnúť informácie o potenciálnych zosuvoch pôdy alebo podzemných sopkách.

Otrasy detegoval pristávací modul InSight vesmírnej agentúry, ktorý sa dotkol povrchu planéty ešte v novembri 2018. 

Účelom programu Insight je dozvedieť sa viac o interiéroch Marsu, aby mali vedci lepšiu predstavu o tom, ako bola planéta tvarovaná. 

Ak vedci dokážu získať vedomosti o tejto téme, lepšie pochopia tvorbu skalných planét. Následne budú schopní zistiť, ktoré z týchto planét majú väčšiu šancu na život.

Minulý štvrtok agentúra NASA odhalila, že seizmometer Insightu zaznamenal „dva značné otrasy”. Stalo sa tak 7. a 18. marca v oblasti zvanej Cerberus Fossae.

Zaznamenané otrasy magnitúdy 3,3 a 3,1 poskytnú vedcom lepšiu predstavu o vnútornom obsahu planéty.

„V priebehu misie sme videli dva rôzne typy tzv. marsquakes: jeden, ktorý sa podobal mesačným otrasom a druhý, ktorý sa podobal otrasom na Zemi, teda klasické zemetrasenie ako ho poznáme,” povedal Taichi Kawamura z francúzskeho Institut de Physique du Globe de Paríž. 

„Je tiež zaujímavé, že v priebehu 4 rokov boli zaznamenané 4 otrasy. Všetky väčšie otrasy pochádzajú z Cerberus Fossae a sú podobné zemským otrasom.” Takisto je zaujímavé, že k týmto otrasom došlo počas marťanského severného leta. 

Marťanský rok sa na Zemi rovná o niečo menej ako dva roky. Vietor je v tomto ročnom období pokojnejší, čo poskytuje priaznivejšie prostredie pre vedcov na zaznamenanie seizmickej aktivity.

„Je úžasné opäť pozorovať marsquakes po dlhom období zaznamenávania hluku vetra,” uviedol seizmológ John Clinton.

Predpokladá sa, že Marsu na rozdiel od Zeme chýbajú tektonické platne. Vedci sa domnievajú, že za prírodné udalosti sú zodpovedné jeho vulkanicky aktívne oblasti. NASA dodáva, že InSight k dnešnému dňu zaznamenal viac ako 500 otrasov.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. NASA’s InSight Lander Detects 2 New ‘Marsquakes’ on Red Planet. [online]. [cit. 2021-04-10]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/nasa-insight-lander-detects-2-new-marsquakes-on-red-planet

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments