13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Kryptomeny Cardano spúšťa ďalšiu fázu vývoja nasadením hard forku Alonzo

Cardano spúšťa ďalšiu fázu vývoja nasadením hard forku Alonzo

Do Cardana konečne prichádzajú inteligentné zmluvy. Spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK) odhalila, že sa zameriava na uvedenie hard forku Alonzo. Ten položí základ pre Cardano na podporu nových aplikácií.

IOHK už mesiace pracuje na tom, aby sa Cardano pre podniky stalo voľbou č. 1 v rámci blockchainu. 

Začalo to decembrovou aktualizáciou protokolu Allegra, ktorý zaviedol do Cardana blokovanie tokenov. Začiatkom marca prešiel Mary fork, ktorý používateľom umožňoval vytvárať tokeny pre transakcie v Cardane.

Alonzo je ďalšou aktualizáciou blockchainovej siete. Chystá sa zaviesť inteligentné zmluvy, čo je aspekt, ktorý Cardanu bránil v konkurovaní s jeho väčším rivalom, Ethereom. 

Inteligentné zmluvy umožnia spoločnosti Cardano podporovať decentralizované aplikácie a následne DeFi a NFT.

Medzi aplikácie, ktoré si budú môcť používatelia Cardano vybudovať, patria decentralizované burzy založené na úschove, aplikácie podporujúce centralizované stablecoiny, vydávanie úžitkových tokenov, digitálne zbierky, crowdfunding a ďalšie.

Po zvyšok apríla a väčšiny mája bude IOHK pokračovať vo vývoji platformy Plutus, svojej inteligentnej kontraktnej platformy. Spustí súkromnú testovaciu sieť pre svojich pokročilých vývojárov, ktorá im umožní vytvárať a nasadzovať NFT, trhy a dApps, ktoré prevádzkujú inteligentné zmluvy.

Koncom mája a väčšiny júna bude IOHK pokračovať v testovaní Plutusu so zameraním na DeFi a dApps.

Vďaka svojej najnovšej aktualizácii protokolu sa Cardano snaží získať pozíciu, ktorú si Ethereum drží už roky. To sa stalo kráľom altcoinov tým, že uľahčuje použitie svojho blockchainu na spustenie ďalších projektov. Vďaka inteligentným zmluvám sa stala základom, na ktorom sa postavili spoločnosti DeFi, dApps a NFT.

Cardano by sa mohlo stať vážnym konkurentom pre ETH akonáhle sa spustí jeho platforma Plutus. 

Okrem veľmi nízkych poplatkov a vysokej priepustnosti umožní vývojárom vytvárať aplikácie v niekoľkých programovacích jazykoch, na rozdiel od Etherea, ktoré podporuje iba Solidity.

O ďalšom vývoji vás budeme priebežne informovať.

Zdroj:

ZYCRYPTO, 2021. Alonzo Marks Next Phase In Cardano’s Evolution As A Worldwide Distributed Ledger. [online]. [cit. 2021-04-10]. Dostupné na: https://zycrypto.com/alonzo-marks-next-phase-in-cardanos-evolution-as-a-worldwide-distributed-ledger/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments