-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Technológie Môže byť vodíkové športové auto spoločnosti Hopium odpoveďou Európy na Teslu?

Môže byť vodíkové športové auto spoločnosti Hopium odpoveďou Európy na Teslu?

Francúzska spoločnosť Hopium navrhla elegantný športový automobil na vodíkový pohon. Ten, ako dúfa, by mohol zaujať Teslu v pretekoch vozidiel s nulovými emisiami.

Hopium Machina
Zdroj: Hopium, 2021.

Na čele s francúzskym pretekárom, Olivierom Lombardom, predstavila spoločnosť Hopium v ​​júni prototyp svojho luxusného automobilu Machina. Stopercentný sedan na vodíkový pohon má 500 koní a dojazd 1 000 kilometrov.

Potenciálni zákazníci ale musia počkať, pretože auto nebude k dispozícii skôr ako v roku 2025.

„Je pravda, že nás porovnávajú s Teslou a našou ambíciou je mať auto vyššej triedy a pokúsiť sa o veľké zážitky pre vodiča používajúceho vodík,” uviedol Lombard na konferencii VivaTech 2021 v Paríži.

Hopium Machina
Zdroj: Hopium, 2021.

Spoločnosť Hopium doposiaľ vyrobila jediný prototyp stroja Machina, model Alpha 0. Dodávky produkčnej verzie stroja Machina sa odhadujú na rok 2025, pričom spoločnosť v súčasnosti prijíma zálohy na prvých 1 000 automobilov.

Vodíkový vs. elektrický pohon

Nové športové auto od spoločnosti Hopium sa spolieha na vodík, najhojnejší prvok vo vesmíre. Hopium to nazýva „budúcnosťou sveta”.

Systém palivových článkov stroja Machina transformuje kyslík a vodík na elektrinu a nevyžaruje nič iné ako vodu.

Vodíkové palivové články neukladajú elektrinu ako batéria. Namiesto toho čerpajú vodík z nádrže, ktorú je možné doplniť len za pár minút.

Lombard uviedol, že špičkový elektromobil môže mať batériu s hmotnosťou približne 600 – 700 kilogramov. Nevýhodou elektromobilov je, že batérie obsahujú prvky ako lítium a kobalt, ktoré sa získavajú ťažbou škodlivou pre životné prostredie.

Pre Lombarda, ktorý s protoypom jazdil po prvýkrát v júni, uviedol, že táto jazda je skutočný zvukový zážitok. 

Vodíkové vozidlá však nie sú celkom pripravené prevziať titul automobilu budúcnosti. Vodíkových staníc je málo. V Európe ich je sotva sto a USA majú polovičné množstvo.

Spoločnosť Hopium nemá na rozvoj svojej siete nabíjacích staníc rovnaké prostriedky ako spoločnosť Tesla. Lombard preto ráta s krajinami, že podporia rýchly rozvoj staníc.

Bol to pomalý proces. Na celom svete existuje zhruba 450 čerpacích staníc na vodík. Iba 34 z nich je vo Francúzsku.

Ekonomické a environmentálne náklady na vodík

Aj keď je vodíka dostatok, je vysoko reaktívny a v prírode existuje iba vo forme zlúčeniny s inými prvkami.

To znamená, že jeho výroba má environmentálne náklady. Na výrobu čistého vodíka zo zdrojov, ako je voda alebo zemný plyn je potrebná energia.

Väčšina vodíkového paliva dnes pochádza z procesu reformovania zemného plynu. Týmto procesom sa ale vytvárajú vedľajšie produkty spôsobujúce zmenu podnebia, ako je oxid uhličitý a oxid uhoľnatý.

„Náklady na výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov majú klesať, ale je potrebné vytvoriť dopyt, aby sa znížili náklady. Takisto je potrebné vybudovať širokú škálu dodávateľskej infraštruktúry,” uvádza sa v správe agentúry Bloomberg NEF.

Spoločnosť Hopium práve otvorila predobjednávky na 1 000 vozidiel. Do roku 2030 spoločnosť predpokladá predaj 8 000 vozidiel ročne.

Športové vozidlo ale stojí 120 000 €. Tesla Model S začína na 89 990 €.

Francúzska spoločnosť nie je prvou automobilkou, ktorá stavila na vodík. Japonský výrobca Toyota sa stal priekopníkom modelu Mirai, prvého sériovo vyrábaného automobilu na vodík.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Could Hopium’s hydrogen sports car be Europe’s answer to Tesla? [online]. [cit. 2021-06-25]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/06/23/could-hopium-s-hydrogen-sports-car-be-europe-s-answer-to-tesla

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments