27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Technológie Mesiac na Marse: Čo doteraz našiel rover NASA Perseverance?

Mesiac na Marse: Čo doteraz našiel rover NASA Perseverance?

Rover NASA Perseverance má za sebou prvý mesiac práce na povrchu Marsu. Z krátera Jezero, kde 18. februára pristál robí rover množstvo geolologických prác: fotografuje svoje okolie či analyzuje okolité skaly. 

Vedci z tímu už zistili, že niektoré z hornín sú chemicky podobné sopečným horninám na Zemi a že niektoré z nich erodoval vietor a voda.

Dňa 16. marca opísali vedci pokrok Perseverance na virtuálnom stretnutí konferencie Lunar and Planetary Science Conference.

„Všetko zatiaľ ide podľa plánu,” povedal Kenneth Farley, geochemik z Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene a vedec projektu misie. 

Hlavné vedecké experimenty roveru si však budú musieť ešte chvíľu počkať, pretože aktuálne prebieha skúšanie a testovanie vrtuľníka Ingenuity. Potom Perseverance nasadí arzenál nástrojov, vrátane vrtáka, blízkej kamery a viacerých chemických senzorov, aby pátral po stopách minulého života v skalách.

NASA's Mars Perseverance rover's Navcam
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Medzitým tímoví vedci plánujú, ako by mohol rover cestovať z miesta pristátia na 40 metrov vysoké útesy starodávnej riečnej delty, čo bolo dôvodom voľby Jezera ako miesto pristátia. 

Delta, ktorá bola pred miliardami rokov riekou tečúcou na Marse, by bola ideálnou krajinou pre starodávny mikrobiálny život, keby taký život existoval. Ale zradné dunové pole, ktoré rover nedokáže prekonať, leží medzi nimi. Vedci diskutujú o tom, či riadiť rover v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek okolo poľa duny. Druhý spôsob by predstavoval kratší výlet, ale prvý by prechádzal popri rôznych zaujímavých horninách.

Máaz rock is the first feature of scientific interest to be studied by NASA’s Perseverance Mars rover
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Rover Perseverance použil laserový prístroj, pomocou ktorého zistil, že okolité horniny sú chemicky podobné čadičovým horninám na Zemi. Tie sa tvoria z roztavenej horniny. Vedci následne pomenovali tieto dve horniny Máaz a Yeehgo. Prístroj zapísal tieto horniny laserom, aby sa odparili malé časti a skúmalo sa ich chemické zloženie. 

„Vďaka tejto analýze vedci zistili, že Yeehgo zaznamenáva známky zadržiavania vody v mineráloch,” uviedol Roger Wiens, geochemik v Národnom laboratóriu Los Alamos v Novom Mexiku. Ten je vedúcim tímu laserových prístrojov. Tieto objavy zodpovedali tomu, čo vedci očakávali od Jezera: Na dne krátera sa môžu nachádzať vulkanické horniny, ktoré mohli časom interagovať s vodou.

Zdá sa, že veľa skál okolo miesta pristátia vytesal silný vietor. Jednou z týchto hornín je tmavý objekt podivného tvaru, ktorý vedci nazvali tuleň obyčajný pre podobu s tuleňom sediacim na skale. 

Zdá sa, že vetry brázdili skaly hlavne zo severozápadu. „To je smer, ktorý zodpovedá hlavným vetrom vypočítaným podľa globálnych obehových modelov pre Mars,” uviedol Bell.

Ďalšia tmavo sfarbená skala vyzerá, akoby bola zvetraná nie vetrom, ale vodou, povedal Farley. To naznačuje, že to mohlo byť spadnuté v tečúcej vode – možno v starodávnej rieke ústiacej do Jezera alebo v jeho jazere. „To je pre našu štúdiu dosť sľubné,” uviedol.

Vedci pomenovali skaly, krátery a ďalšie objekty v okolí miesta pristátia neformálnym názvom pomocou jazyka Navajo alebo Diné. Tým hovorí veľa pôvodných Američanov na juhozápade USA.

Počas svojej misie zhromaždí Perseverance približne 30 rúrok plných horniny a pôdy z Marsu. Položí ich na povrch Marsu pre budúcu misiu opätovné získanie a odlet späť na Zem, aby ju mohli vedci analyzovať. 

Ak sa tak stane, najskôr v roku 2031, bude to vôbec prvýkrát, čo sa vzorka z Marsu vrátila.

Zdroj:

NATURE, 2021. A month on Mars: what NASA’s Perseverance rover has found so far. [online]. [cit. 2021-05-17]. Dostupné na: https://www.nature.com/articles/d41586-021-00698-5

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments