Mathias Cormann má zaujať funkciu šéfa OECD

0
145

Mathias Cormann, dlhoročný bývalý minister financií v Austrálii, má zaujať funkciu šéfa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Od júna bude pôsobiť v päťročnom období.

Organizácia Greenpeace International, ktorá sa postavila na čelo vonkajšej opozície proti kandidatúre Cormanna, uviedla:

„Máme malú dôveru v Cormannovu schopnosť zabezpečiť, aby OECD bola lídrom v riešení klimatickej krízy, pretože on sám má v tejto problematike príšerné výsledky vrátane odporu proti cenám uhlíka,“ uviedla výkonná riaditeľka, Jennifer Morgan.

Cormann na túto kritiku zareagoval slovami, že je „absolútne odhodlaný k ambicióznym a účinným opatreniam v oblasti zmeny podnebia, existujú však rôzne spôsoby, ako to dosiahnuť”.

Kto je Mathias Cormann?

Narodil sa v Belgicku. Keď dovŕšil 20. rokov presťahoval sa do Austrálie, kde začal pracovať v zdravotnom poistení a začal sa angažovať v politike.

Drží rekord ako najdlhší minister financií, ktorý zastával túto funkciu od roku 2013 do roku 2020. Zastupoval aj západnú Austráliu ako senátor Liberálnej strany od roku 2007 do roku 2020.

Zasvätení členovia OECD uviedli, že pri jeho výbere zohralo úlohu rozhranie jeho politických skúseností a jeho osobnosť, rovnako ako jeho podrobné znalosti problematiky. Kľúčová bola údajne aj podpora z USA.

Zdroj:

BBC, 2021. Mathias Cormann set to head OECD despite climate record [online]. [cit. 2021-03-13]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56381202

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here