21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Technológie Kozmická loď NASA, ktorá získala vzorky asteroidov, začína dlhú cestu späť na...

Kozmická loď NASA, ktorá získala vzorky asteroidov, začína dlhú cestu späť na Zem

V pondelok začala kozmická loď NASA naplnená kúskami asteroidov s názvom Osiris-REx svoju cestu späť na Zem. Mal by tu byť zhruba dva a pol roka.

Osiris-REx sa prvýkrát dostal k asteroidu Bennu v roku 2018. Dva roky lietal v jeho blízkosti. Potom sa ho dotkol a pozbieral z neho malé časti.

Agentúra Associated Press píše, že záťah bude pre USA najväčší, odkedy sa posádky Apolla koncom 60. a začiatkom 70. rokov vrátili s mesačnými horninami. Je to tiež prvýkrát, čo NASA získala kúsky asteroidu. Predtým to Japonsko urobilo dvakrát, ale vo veľmi malom množstve.

Vedci dúfajú, že vesmírne kúsky asteroidu im pomôžu odkryť niektoré z tajomstiev slnečnej sústavy. Asteroid Bennu je široký asi 1 600 stôp a predpokladá sa, že je starý 4,5 miliardy rokov. 

Predpokladá sa, že sa odtrhol od väčšieho asteroidu. Jej kúsky vracajúce sa na Zem by mohli poskytnúť informácie o tom, ako sa formovali planéty a ako na Zemi vznikol život. Vedci si myslia, že asteroidy narazili na Zem, keď sa formovala, a priniesli so sebou prvky vody.

Pokiaľ ide o Osiris-REx, v súčasnosti je to asi 291 miliónov míľ od Zeme. Jeho cesta späť bude podstatne dlhšia (1,4 miliárd míľ) a bude zahŕňať dvakrát krúženie okolo Slnka a potom, v ideálnom prípade, príchod do púšte v Utahu dňa 24. septembra 2023.

Prvýkrát bol uvedený do vesmíru v roku 2016 z mysu Canaveral.

Iné plánované projekty asteroidov zahŕňajú kozmickú loď s názvom Lucy, ktorá štartuje v októbri a bude smerovať k rojom asteroidov Jupiteru. 

Ďalšie loď, známa ako Dart, ktorá sa bude uchádzať o test presmerovania dvojitého asteroidu, vyrazí v novembri, aby sa pokúsilo zmeniť smer asteroidu ako pokus o planetárnu ochranu.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. NASA Spacecraft That Retrieved Asteroid Samples Begins Long Journey Back to Earth. [online]. [cit. 2021-05-14]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/osiris-rex-begins-journey-back-to-earth

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments