25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Južná Kórea: Rovnaký záujem o kryptomeny majú skupiny mladšieho aj staršieho veku

Južná Kórea: Rovnaký záujem o kryptomeny majú skupiny mladšieho aj staršieho veku

Autori podrobnej správy o profile krypto-investorov v Južnej Kórei dospeli k záveru, že Crypto Fever 2.0 bol poznačený prudkým nárastom záujmu medzi staršími vekovými skupinami. Ľudia vo veku 40 – 50 rokov prejavili podobný záujem o tokeny ako veková skupina 20 – 39 rokov. Tá je v oblasti kryptomien skúsenejšia.

Zistenia boli zverejnené v správe zostavenej denníkom Hankook Ilbo v spolupráci s Inštitútom pre vedu o sociálnych údajoch spoločnosti POSTECH, jednej z najväčších juhokórejských univerzít zameraných na technológie. Jeho autori použili riešenia Big Data na analýzu spravodajských článkov, údajov vyhľadávacích nástrojov a analýzu komentárov k mediálnym príspevkom. Takto sa pokúsili zistiť, či existujú rozdiely medzi Crypto Fever 1.0 (v období od mája 2017 do mája 2018) a Crypto Fever 2.0. Najnovšie údaje boli prevzaté z obdobia od októbra 2020 do mája 2021.

Zistenia odhalili, že zatiaľ čo v období rokov 2017 – 2018 drvivú väčšinu vyhľadávaní spojených s kryptomenami uskutočňovali ľudia vo veku 20 – 39 rokov, v období rokov 2020 – 2021 došlo k takmer rovnomernému rozdeleniu vyhľadávaní uskutočnených oboma vekovými skupinami. Veková skupina 40-59 rokov bola v zdieľaní a komentovaní novinových správ týkajúcich sa kryptomien takmer rovnako aktívna ako mladšia skupina.

Ešte zaujímavejšia je možno skutočnosť, že najvyšší záujem o kryptomeny v Južnej Kórei sa nekonal ani v Crypto Fever 1.0, ani v najnovšom náraste, ale skutočne k nemu došlo 2. apríla 2019 po prvo-aprílovom článku o Americkej komisii pre cenné papiere (SEC), ktorá schválila zalistovanie Bitcoin ETF.

Zďaleka najvyhľadávanejším výrazom v priebehu oboch období bol „Bitcoin”. Toto slovo tiež patrilo medzi najviac používané v komentároch k spravodajským článkom. Na druhom mieste hľadaných výrazov bola „minca” a potom „ťažba”. Na druhom mieste pre vysokofrekvenčné slová použité v komentároch bola medzitým „kryptomena.” Tretie miesto obsadilo slovo „peniaze”.

Slovo „vláda” bolo uvedené v prvej päťke komentárov. Napriek tomu sa vôbec nenachádzalo v dlhom zozname vyhľadávaných výrazov na webe.

Postupom času sa však ukazuje, že ľudia začali robiť mierne odlišné vyhľadávania a komentáre týkajúce sa kryptomien. Autori správy vytvorili tzv. word clouds (slovné mraky) pre najfrekventovanejšie slová používané v Crypto Fevers 1 a 2 všetkými vekovými skupinami. V prvom prípade to boli najbežnejšie slová ako „blockchain”, „Bithumb” (krypto-burza), „ministerstvo spravodlivosti” či „nezákonné a bezplatné tokeny”. V druhom prípade ale všetky zmizli. Boli nahradené výrazmi ako „potenciálna hodnota”(konkurenčná obchodná platforma), „Upbit”, „Demokratická strana”, „ dogecoin (DOGE)” a „dospelí”.

Autori správy použili údaje z vyhľadávacieho modulu Naver‘s Data Lab. Ten zhromažďuje demografické údaje o internetovej aktivite. Zároveň zbiera aj nové údaje spoločnosti Nielsen o viac ako 45 000 nedávnych vyhľadávaniach súvisiacich s krypto-aktívami a takmer 140 000 nedávnych komentárov k spravodajským článkom súvisiacich s kryptomenami.

Zdroj: 

CRYPTONEWS, 2021. South Korea: Interest in Crypto Equal Between Younger and Older Age Groups. [online]. [cit. 2021-05-14]. Dostupné na: https://cryptonews.com/news/south-korea-interest-in-crypto-equal-between-younger-and-old-10300.htm

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments