23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Jeff Bezos odstupuje zo svojej funkcie generálneho riaditeľa Amazonu

Jeff Bezos odstupuje zo svojej funkcie generálneho riaditeľa Amazonu

Toto prekvapivé oznámenie zverejnila spoločnosť v utorok –  po revolučnom roku, v ktorom akcie Amazonu prudko vzrástli o 67% vďaka masívnym zmenám v maloobchode počas pandémie vírusu Covid-19. Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon, Jeff Bezos, opustí svoj post v treťom kvartáli tohto roka a kormidlo odovzdá najvyššiemu cloudovému manažérovi spoločnosti, Andymu Jassymu. Jassy sa k spoločnosti Amazon pripojil v roku 1997 a od jej založenia viedol cloudový tím Amazon Web Services. Bezos uviedol, že sa bude naďalej venovať dôležitým projektom spoločnosti Amazon, ale bude mať tiež viac času zamerať sa na Fond Bezos Earth, svoju vesmírnu spoločnosť Blue Origin, The Washington Post a Fond Amazon Day 1.

Podľa časopisu Forbes je 196,4 miliárd dolárov hodnota 11,1% podielu Jeffa Bezosa v Amazone. Spoločnosť Amazon prekonala trhový strop vo výške 1 bilión dolárov pod vedením Bezosa v januári minulého roka. V súčasnosti má hodnotu viac ako 1,6 bilióna dolárov. 

Spoločnosť dlhú dobu mlčala o svojich plánoch nástupníctva, aj keď sa diváci domnievali, že Bezosovým prípadným nástupcom bude buď Jassy, alebo Jeff Wilke, generálny riaditeľ celosvetového spotrebiteľského podnikania spoločnosti Amazon. V auguste spoločnosť Amazon oznámila, že Wilke odíde do dôchodku v roku 2021. Generálnym riaditeľom sa stane 53-ročný Jassy v treťom štvrťroku.

Andy Jassy sem: https://www.cnbc.com/2021/02/02/jeff-bezos-to-step-down-as-amazon-ceo-andy-jassy-to-take-over-in-q3.html

Bezos založil spoločnosť, ktorá znamenala revolúciu v elektronickom obchode online kníhkupectiev vo svojej garáži v Seattli, v roku 1994. Asi o 30 rokov neskôr sa v spoločnosti Amazon zaoberajú cloudovým úložiskom, streamovaním videa, potravinami a inými vecami. Bezos sa v roku 2019 dostal na prvé priečky svojho prominentného rozvodu s 25-ročnou manželkou MacKenzie Scottovou, v ktorom súhlasil s tým, že jej dá štvrtinu svojho podielu na Amazone. Vo februári 2020 prisľúbil 10 miliárd dolárov, čo je takmer 10% jeho vtedajšieho čistého imania, na boj proti zmene podnebia prostredníctvom iniciatívy nazvanej Fond Bezos Earth. Bezos tiež vlastní The Washington Post a vývojárov vesmírnych rakiet Blue Origin.

„S potešením oznamujem, že v tomto treťom štvrťroku prejdem na výkonného predsedu predstavenstva spoločnosti Amazon a Andy Jassy sa stane generálnym riaditeľom,” uviedol Bezos v liste zamestnancom. „V role predsedu chcem svoju energiu a pozornosť zamerať na nové produkty a skoré iniciatívy. Andy je v spoločnosti dobre známy a v spoločnosti Amazon je takmer rovnako dlho ako ja. Bude vynikajúcim vodcom a má moju plnú dôveru.

Zdroj: 

Forbes, 2021. Jeff Bezos To Step Down As Amazon CEO [online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/sarahhansen/2021/02/02/jeff-bezos-to-step-down-as-amazon-ceo/?sh=309f66551e5d [cit. 2021-02-03]

CNBC, 2021. Jeff Bezos to step down as Amazon CEO, Andy Jassy to take over in Q3 [online]. Dostupné na:  https://www.cnbc.com/2021/02/02/jeff-bezos-to-step-down-as-amazon-ceo-andy-jassy-to-take-over-in-q3.html [cit. 2021-02-03]

CNN, 2021. Jeff Bezos is stepping down as Amazon CEO [online]. Dostupné na: https://edition.cnn.com/2021/02/02/tech/amazon-earnings-bezos/index.html [cit. 2021-02-03]

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments