-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Čo môžeme očakávať od rozhovoros medzi Bidenom a Putinom o napätí na...

Čo môžeme očakávať od rozhovoros medzi Bidenom a Putinom o napätí na Ukrajine?

Americký prezident, Joe Biden, a ruský prezident, Vladimir Putin, majú v utorok usporiadať videostretnutie. To sa uskutoční na pozadí eskalácie napätia okolo Ukrajiny.

Pred rozhovormi sa Biden chystá v pondelok večer telefonicky konzultovať s európskymi spojencami o budovaní ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou s cieľom koordinovať zasielanie správ a prípadné ekonomické sankcie voči Moskve.

„V prípade napadnutia, bude Rusko čeliť sankciám. Tie by spôsobili značné a vážne škody na ruskej ekonomike,” povedala v pondelok tlačová tajomníčka Bieleho domu, Jen Psaki.

Washington a Kyjev tvrdia, že Moskva zhromaždila jednotky v blízkosti ukrajinských hraníc a obviňujú Rusko z plánovania invázie.

Moskva akékoľvek agresívne úmysly poprela a obvinila Západ z provokácií, najmä z vojenských cvičení v Čiernom mori.

Kľúčovou otázkou, ktorá visí nad rozhovormi, je, či Putin skutočne môže začať cezhraničnú ofenzívu alebo či používa vojakov ako nátlak na amerického prezidenta, aby mu garantoval, že Ukrajina nikdy nevstúpi do NATO.

„Biden by mal v najbližších dňoch po telefonáte s Putinom hovoriť aj s ukrajinským prezidentom, Volodymyrom Zelenským,” uviedol Biely dom.

Okrem Ukrajiny sa od Bidena a Putina očakáva, že sa budú zaoberať aj kybernetickou bezpečnosťou, iránskym jadrovým programom a ďalšími otázkami spoločného záujmu.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. What can we expect from Biden-Putin talks over Ukraine tensions? [online]. [cit. 2021-12-06].Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/12/06/what-can-we-expect-from-biden-putin-talks-over-ukraine-tensions

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments