25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Komodity Hackerský útok na najväčšieho prevádzkovateľa ropných potrubí

Hackerský útok na najväčšieho prevádzkovateľa ropných potrubí

Včera obletela svet správa o hackerskom útoku na počítačové systémy spoločnosti Colonial Pipeline, ktorá je najväčším prevádzkovateľom potrubnej siete na prepravu ropných produktov v USA. K tomuto incidentu malo dôjsť minulý týždeň vo štvrtok, pričom americké zdroje uvádzajú, že za útokom pravdepodobne stoja ruskí hackeri z pomernej novej zločineckej organizácie, známej ako DarkSide. Kvôli výpadku hlavnej siete produktovodov začali veľké americké rafinérie na pobreží Mexického zálivu objednávať tanker aby mali zatiaľ ropné produkty ako uskladniť.

Spoločnosť Colonial Pipeline sa minulý týždeň stala terčom tzv. ransomwaru. Ide o vydieračský program, ktorý zablokuje prístup k systému a za odblokovanie požaduje výkupné. Minulý týždeň vo štvrtok sa zločinecký gang s názvom DarkSide infiltroval do systému tejto spoločnosti a následne zablokoval takmer 100 gigabajtov dát. Na druhý deň spoločnosť vyzval na zaplatenie výkupného.

Horúca téma ropného priemyslu

K incidentu sa vyjadrili aj iné spoločnosti. Prezident spoločnosti Lipowa Oil Associates Andrew Lipowa reagoval na incident nasledovne: „Hlavné ponaučenie je z toho také, že tí zlí chlapci sú veľmi zdatní v hľadaní nových spôsobov, ako preniknúť až k infraštruktúre.” „Infraštruktúra si nevytvorila žiadnu ochranu, ktorá by odrazila všetky možné spôsoby, akými je škodlivý softvér schopný systémy infikovať,” dodal. Americká spoločnosť Marathon Oil včera uviedla, že nie je schopná plniť záväzky voči odberateľom. Napriek tomu hľadá nové možnosti dopravy v prípade, že spoločnosť Colonial Pipeline nebude schopná svoju potrubnú sieť v nasledujúcej dobe sprevádzkovať. Niektoré menšie zásobovacie vetvy sa už podarilo v nedeľu obnoviť, ale spoločnosť Colonial Pipeline sa zatiaľ nevyjadrila k tomu, ako dlho by mohla odstávka hlavného potrubia trvať.

Záujem Bieleho domu

Situáciou sa už momentálne zaoberá aj Biely dom. Americká vláda vyhlásila stav núdze. Spoločnosti Colonial Pipeline sa snaží podať pomocnú ruku, aby mohla čo najrýchlejšie obnoviť svoju činnosť. Výpadok služieb trvá už viac ako tri dni. Vyhlásenie núdzového stavu umožní prepravu ropných produktov po ceste.

Ceny ropy sa aj naďalej zvyšujú

Hackerský útok sa podpísal aj na súčasnom náraste cien ropy. Tie reagujú na výpadok kľúčovej infraštruktúry v USA. Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) sa po 14:00 SELČ predával za 65,60 USD. Oproti predchádzajúcemu záveru jeho cena zaznamenala rast o 1,1 percenta. Podobne aj severomorská ropa Brent si pripísala viac než jedno percento a dostala sa nad 69 dolárov za barel. Cena benzínu vyrástla podľa dát agentúry Bloomberg v USA až o 4,2 procenta na najvyššie hodnoty od mája 2018. Zisky ale potom zas odovzdala.

Zdroj

PATRIA.CZ, 2021. Hackeři zaútočili na největšího amerického provozovatele ropných potrubí. Rafinerie objednávají tankery. [online]. [cit. 2021-05-10]. Dostupné na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4670726/hackeri-zautocili-na-nejvetsiho-americkeho-provozovatele-ropnych-potrubi-rafinerie-objednavaji-tankery.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments