-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Technológie Fotografia, ktorá zobrazuje pristátie Perseverance na Marse

Fotografia, ktorá zobrazuje pristátie Perseverance na Marse

Americká vesmírna agentúra zverejnila úžasný obraz, ktorý z Marsu poslal jej rover Perseverance.

Rover ukladá veľké množstvo dát do svojej pamäte, ktoré postupne zasiela na Zem. 

Medzi ďalšie obrázky patrí pohľad zo satelitu, ktorý zachytáva rover v padákovej fáze jeho zostupu.

Snímka zo satelitu Reconnaissance Orbiter na pristávajúci rover Perseverance zo vzdialenosti 700km, Zdroj: NASA/JPL-Caltech, 19.2.2021

To tiež predstavuje nesmierny technický úspech, pretože satelit Mars Reconnaissance Orbiter bol v tom čase približne 700 km od roveru Perseverance a cestoval rýchlosťou asi 3 km/s. NASA sľubuje v najbližších dňoch viac.

Adam Steltzner, hlavný inžinier roveru Perseverance, uviedol, že pohľad dole na robota sa stane ikonickým obrazom v histórii prieskumu vesmíru. 

Inžinieri postupne uvádzajú do prevádzky všetky jeho systémy a hlásia, že rover je v dobrom stave.

Najpodrobnejšie obrázky kráteru Jezero prídu budúci týždeň po tom, čo Perseverance zdvihne navigačný stĺp, ktorý nesie hlavné vedecké kamery.

„Akonáhle bude stožiar úspešne nasadený, čo bude v sobotu, urobíme veľa obrázkov. Urobíme panorámu roveru na palube. A urobíme tiež úplnú panorámu našej krajiny okolo nás,” uviedla Pauline Hwang, manažérka pre strategické misie spoločnosti Perseverance. 

Rover v hodnote 2,7 miliárd $ je piatym roverom, ktorý Nasa nasadila na Mars.

Okrem hľadania známok života je ďalším kľúčovým cieľom Perseverance výber a uloženie vzoriek hornín, ktoré sa môžu priniesť späť do laboratórií na Zemi.

Zdroj:

BBC, 2021. Mars landing: Photo shows Perseverance about to touch down. [cit. 2021-02-19]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/science-environment-56133281

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments