17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Finančné centrum Amsterdamu získava náskok pred súpermi

Finančné centrum Amsterdamu získava náskok pred súpermi

Brexit a rozmach IPO posilnili holandskú stranu. 

Jean-Pierre Mustier, bývalý šéf talianskej banky UniCredit, a Bernard Arnault, magnát luxusného tovaru, majú v úmysle zaradiť na burzu v Amsterdame účelovú akvizičnú spoločnosť (SPAC) zameranú na nákup Fintech a ďalších finančných spoločností. 

Vivendi, francúzska mediálna skupina, plánuje zaradiť do mesta svoju hudobnú spoločnosť Universal Music. 

Začiatkom tohto mesiaca Martin Blessing, bývalý šéf nemeckej Commerzbank, uviedol, že plánuje získať okolo 300 mil. EUR (362 mil. USD) na rozpätie uvedené v Amsterdame, ktoré sa zameriava na finančný priemysel. 

Vyplýva to z počiatočnej verejnej ponuky (IPO), ktorú minulý mesiac urobila poľská skupina InPost. Skupina, ktorá sa zameriava na elektronický obchod,vyzbierala 2,8 miliárd €, čo je najväčší kontinentálny európsky zoznam od roku 2018.

Odkedy Británia hlasovala za vystúpenie z Európskej únie, niekoľko miest, vrátane Paríža a Frankfurtu, sa uchádzalo o získanie obchodu z Londýna. Zdá sa, že Amsterdam získal náskok. 

V januári dosiahlo priemerné denné obchodovanie s európskymi akciami na burze v Amsterdame 9,2 miliárd €. Oproti tomu kleslo januárové obchodovanie v Londýne na zhruba 8,6 miliárd €, čo je zhruba polovica jeho úrovne v roku 2020.

Tento posun bol predvídateľný: po odchode Británie z jednotného trhu 1. januára odmietla EÚ udeliť „ekvivalenciu“, regulačné dojednanie, ktoré by umožnilo londýnskej spoločnosti City obchodovať na európskych trhoch relatívne bez prekážok. 

Prečo práve Amsterdam? „Spoločnosť Euronext, ktorá organizuje burzy v mestách vrátane Amsterdamu, Bruselu a Paríža, sa zamerala na budovanie vzťahov s veľkými a malými technologickými spoločnosťami z celej Európy,” hovorí Michael Werner, analytik akcií UBS. 

Vďaka viacerým faktorom je holandská burza atraktívnejšia ako jej rivali. Jej regulačný a riadiaci rámec, ako napr. tolerancia štruktúr hlasovania dvojakej triedy, sú pre spoločnosti o niečo priaznivejšie. Jeho prvotriedna internetová infraštruktúra umožňuje ľahké rýchle obchodovanie.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Amsterdam’s financial centre gains an edge over continental rivals. [cit. 2021-02-23]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/20/amsterdams-financial-centre-gains-an-edge-over-continental-rivals

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments